- Bardzo się cieszę, ze nasze wspaniałe miasto znalazło się w prestiżowym gronie europejskich miast, które biorą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej. W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na ważne projekty – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W projekcie "100 miast neutralnych dla klimatu i inteligentnych do 2030 r.", nazywanym w skrócie Misja Miast weźmie udział 100 miast z wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej oraz 12 dodatkowych pochodzących przede wszystkim z krajów stowarzyszonych. Wśród miast zakwalifikowanych do udziału w projekcie znalazły się m.in. Kopenhaga, Amsterdam, Madryt, Malmo, Lizbona, Frankfurt i Mediolan. Do udziału w Misji Miast zakwalifikowanych zostało tylko pięć polskich miast.

Wśród nich jest Rzeszów. Wybrane miasta otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej.

- Bardzo się cieszę, ze nasze wspaniałe miasto znalazł się w tak prestiżowym gronie miast, które dołączają do misji na rzecz neutralności klimatycznej. W misji bierze udział 100 miast, wśród których jest tylko pięć z Polski, w tym Rzeszów. Jest to bardzo ambitne wyzwanie. Jego celem jest wsparcie wszystkich procesów, dzięki którym miasta biorące udział w tym projekcie staną się neutralne klimatyczne do 2030 roku. W związku z tym w Rzeszowie będzie prowadzonych wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia emisyjności, związanych z kolejnymi inteligentnymi rozwiązaniami - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Misja Miast otrzyma 360 mln euro dofinansowania z programu "Horyzont Europa" na lata 2022-23 na rozpoczęcie innowacyjnych działań związanych m.in. z ekologiczną mobilnością, efektywnością energetyczną.

- To duże wyróżnienie ale też duże wyzwanie dla naszego miasta. W ramach tego projektu Rzeszów otrzyma dofinansowanie na projekty, które będą poprawiały bioróżnorodność w naszym mieście. Chodzi o tworzenie kolejnych terenów zielonych, parków, o kolejne nasadzenia. Projekt dotyczy także wymiany źródeł ciepła, które powodują dużą emisję dwutlenku węgla do atmosfery, wsparcia budowy miejskiej infrastruktury z wykorzystaniem m.in. paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła. Udział w tym projekcie Rzeszowa to dobra informacja. Oznacza ona, że dostaniemy wsparcie finansowe do realizacji wielu ważnych, ekologicznych projektów - dodaje prezydent Rzeszowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.