Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek otrzymał tytuł człowieka roku Smart City Awards. Podczas uroczystej, ogólnopolskiej gali we Wrocławiu nagrodzono także Rzeszów.
Konkurs Smart City Awards ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce, a także ośrodków realizujących tę ideę.

Wyróżnienia skierowane są zarówno do przedstawicieli sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Tegoroczna gala finałowa odbyła się we wtorek wieczorem we Wrocławiu. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa został uhonorowany tytułem człowieka roku. Jak podkreśla kapituła konkursu, nagrodę przyznano za udowodnienie, że można zostać autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym.

A także wprowadzać ten program w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta.

- Siedem lat temu założyłem grupę aktywistyczną Rzeszów Smart City i z nią konsekwentnie realizowałem różne pomysły, toczyłem debaty o mieście. Sześć lat później wygrałem wybory w oparciu o program wykorzystujący ideę Smart City. A dzisiaj dokładnie w rok po objęciu prezydentury taka niespodzianka. To pokazuje, że warto w życiu być konsekwentnym, warto stawiać dzisiaj na tę ideę nowoczesności w naszych społecznościach. Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie rodzina Smart City i samorządowcy, od których dostałem tak wielkie poparcie - powiedział prezydent Konrad Fijołek odbierając nagrodę.

Rzeszów otrzymał główną nagrodę w kategorii Smart City od 100 do 300 tys. mieszkańców. Nasze miasto nagrodzono za inteligentne rozwiązania wprowadzane w ostatnim czasie w celu poprawy jakości życia mieszkańców oraz troskę o środowisko naturalne.

Doceniono jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe, budowę i wdrożenie komputerowego systemu nadzoru nad siecią wodociągową i siecią kanalizacji sanitarnej oraz system produkcji i zarządzania energią OZE przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

- Jesteśmy pierwszym polskim miastem, które wprowadziło wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Dzięki niemu parkowanie w centrum Rzeszowa jest dużo łatwiejsze i wszyscy skorzystamy na czystszym powietrzu i mniejszych korkach w centrum. Bardzo się cieszę, że to rozwiązanie zostało dostrzeżone i nagrodzone. To najlepszy dowód na to, że Rzeszów nie bez powodu nazywany jest stolicą innowacji - mówi Jerzy Tabin, dyrektor Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, która rozbudowała i zarządza płatną strefą parkowania w Rzeszowie.

Podczas gali wręczono także nagrodę specjalną dla Przemyśla, którą odebrał jego prezydent Wojciech Bakun. Miasto uhonorowano za zaangażowanie jego władz i mieszkańców w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Kapituła podkreśliła, że ich działanie było szlachetne, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach.

W pozostałych kategoriach nagrody otrzymały:


  • Smart City do 30 tys. Mieszkańców - Miasto Duszniki-Zdrój

  • Smart City do 100 tys. Mieszkańców - Miasto Kołobrzeg

  • Smart City powyżej 300 tys. Mieszkańców - Miasto Gdańsk

  • Smart City Solution - T-Mobile Polska, Analiza ruchu Big Data w służbie samorządów

  • Smart City Solution - Emitel, System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław

  • Smart City Solution - Huby Mobilności

  • Dostawca rozwiązań Smart City - Orange Polska

  • Dostawca rozwiązań Smart City - InPost

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.