Jak podała w piątek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie asp. Edyta Chabowska, okazałe muszle skrzydelnika olbrzymiego o długości od 20 do 27 cm wykryte zostały podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy.
Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt 4 okazów skrzydelnika olbrzymiego. To muszle chronionego gatunku zagrożonego wyginięciem.

Okazałe muszle o długości od 20 do 27 cm wykryte zostały podczas kontroli autokaru wjeżdżającego do Polski z Ukrainy. Należą do gatunku skrzydelnik olbrzymi (Strombus gigas), objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES.

muszle morskie
Przemycane muszle ślimaka Strombus gigas


Przewożący je mężczyzna nie przedstawił chronionych okazów do odprawy. Nie posiadał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES.

W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali chronione okazy do dalszego postępowania.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej w 2021 r. zatrzymali 4,5 tys. okazów CITES - gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym 246 żywych zwierząt, 22 spreparowane okazy oraz ponad 4,2 tys. medykamentów medycyny azjatyckiej.Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.