Rzeszowscy Radni PiS mają kolejny pomysł na rozwój komunikacji miejskiej w Rzeszowie, czyli budowę linii tramwajowych. Ich zdaniem jest to historyczna szansa na rozwój miasta.
Przez lata Prezydent Tadeusz Ferenc "karmił" mieszkańców Rzeszowa budową kolejki "monorail". Zdaniem poprzedniego włodarza miasta była to ogromna szansa na rozwój Rzeszowa, która miała poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej oraz zlikwidowanie przynajmniej części korków.

Jednak wraz z jego odejściem z tego stanowiska pomysł poszedł do tzw. "szuflady".

Prezydent Konrad Fijołek podczas zeszłotygodniowego spotkania z dziennikarzami mówił, że tramwaj jest znacznie ciekawszym pomysłem niż monorail. Nie precyzował jednak czy miasto będzie dążyło do budowy tramwaju.

Wydaje się, że politycy PiS-u idą za ciosem i mają kolejny pomysł na poprawę funkcjonowania komunikacji miejskiej, a mianowicie budowę linii tramwajowych.

- Naszym celem jest rozpoczęcie szerokiej, poważnej dyskusji na temat wprowadzenia w Rzeszowie tramwaju i zachęcenie władz miasta do podjęcia intensywnych działań na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania. Chcemy również rozbudzić w mieszkańcach Rzeszowa entuzjazm do tego projektu, ponieważ uważamy, że tramwaj jest dla miasta historyczną szansą -

Monorali odjeżdża, tramwaj przyjeżdża


W miejsce monoraila, który do tej pory, mimo zapowiedzi ministra Warchoła nie doczekał się umocowania w polskim prawie, wjeżdża od dawna umocowany tramwaj. W jednym jak i w drugim przypadku najpierw potrzeba działań planistycznych, a plany jak wiadomo, kosztują.

Pytamy zatem radnego Marcina Fijołka kto miałby zająć się planowaniem przebiegu linii, skąd środki na te plany, w jakim czasie te plany powinny powstać? - Planowanie powinno rozpocząć się niezwłocznie - twierdzi radny. Plany oczywiście miałoby przygotować miasto, a środki zdaniem Marcina Fijołka można zdobyć co najmniej z dwóch źródeł, tj. z Ministerstwa Rozwoju lub z Regionalnego Planu Operacyjnego na lata 2021-27. - Precyzuje. - Rozmawiałem już w tej sprawie w ministerstwie - dodaje radny PiS. Wygląda więc na to, że tramwaj ma szanse wjechać do Rzeszowa. Nie wiemy jednak czy Rzeszów chciałby tego tramwaju?

Miasto: "to cenna inicjatywa"


O pomysł radnych PiS zapytaliśmy również dziś w Urzędzie Miasta Rzeszowa. Każda inicjatywa dotycząca rozwiązań komunikacyjnych, które poprawią sytuację komunikacyjną w mieście jest bardzo cenna. - Powiedział nam Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Cieszymy się, że pojawiają się propozycje, które wymagają, jak wiadomo, doprecyzowania - dodaje Grnand. - Współpracujemy z każdym, kto jest zainteresowany tym, aby ulepszać Rzeszów - podkreśla Artur Gernand.

W ścisłym centrum tramwaj zamiast samochodów


Prezydent chce wyprowadzić samochody ze ścisłego centrum. Czy tramwaj powinien jeździć np. od Galerii Grafika, przez Moniuszki - Plac Farny - Rynek - Słowackiego do Filharmonii? - pytamy radnego Fijołka. - Podoba mi się taka trasa - mówi z przekonaniem. Podkreśla jednak, że planowaniem powinny zająć się służby prezydenta Konrada Fijołka.

Powszechne doświadczenie miast, w których wprowadzono system komunikacji tramwajowej np. we Francji jest takie, że dzięki tramwajowi poruszanie się po mieście staje się punktualne, szybsze i łatwiejsze, co z kolei zmniejsza poziom zatłoczenia ulic. Wprowadzenie do miasta tramwaju wpływa również na odnowienie i rewitalizację przestrzeni miasta, przywraca życie śródmieściu, sprawia że miasto staje się zdecydowanie piękniejsze i bardziej przyjazne dla człowieka. - tłumaczy Marcin Fijołek.

Zdaniem radnego poprowadzenie linii tramwajowej przez ścisłe centrum spowoduje znaczący wzrost ruchu pieszych do 500 metrów od linii tramwajowej. Zyskać mają zarówno mieszkańcy jak i usługodawcy.

(kklk)

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.