Ta bardzo smutna informacja dotarła do nas dzisiejszego poranka. Prezydent zmarł w sobotę w szpitalu w Rzeszowie po długiej chorobie. Odszedł w otoczeniu Najbliższych. Żegnamy Go z głębokim żalem i smutkiem. - Informuje Urząd Miasta Rzeszowa.
Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów". Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972-1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora
przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów.

W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów.

W latach 1985-1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto".

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa.

W latach 2001-2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim.

Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku, gdy zrezygnował z urzędu z przyczyn zdrowotnych.

- Prezydent Tadeusz Ferenc nauczył mnie czym jest bezgraniczna miłość do swojego miasta, a wiedział to najlepiej bo poprowadził Rzeszów od małego prowincjonalnego miasteczka do prężnie rozwijającej się metropolii. Cześć Jego pamięci! - Napisał Konrad Fijołek, urzędujący Prezydent Rzeszowa.

Tadeusz Ferenc wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in.:

 • Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce)

 • Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej)

 • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej)

 • Tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017 r. )


 • W związku ze śmiercią Prezydenta Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych, flagi miasta pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

  Na budynku Ratusza i biura Rady Miasta Rzeszowa kiry zostaną powieszone jeszcze dzisiaj, na pozostałych budynkach od poniedziałku.

  Od poniedziałku również, od godziny 14:00 w Ratuszu będzie wystawiona księga kondolencyjna.

  -"Uroczystości pożegnalne Pana Prezydenta, odbędą się w najbliższych dniach. O szczegółach poinformujemy Państwa w stosownym czasie" - powiedział Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

  Rodzinie Zmarłego Prezydenta składamy najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia.

  Cześć Jego Pamięci!

  Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.