Na konferencji środowiska narodowego 1 września pod Urzędem Marszałkowskim ogłoszono powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Rodziny Mireckich. Narodowcy chcą w ten sposób uczcić pochodzącą z okolic Niska rodzinę Mireckich, która przed II wojną światową była zaangażowana w działalność obozu narodowego. W czasie wojny Mireccy walczyli w konspiracji o wolną Polskę, po wojnie nie ustawali w działalności społecznej.
Prezes Młodzieży Wszechpolskiej Marcin Kowalski podziękował radnym sejmiku wojewódzkiego za przyjęcie uchwały nadającej odznaczenie "Zasłużona dla Województwa Podkarpackiego" zmarłej w tym roku Marii Mireckiej-Loryś. Pani Maria przed wojną należała do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, w czasie wojny walczyła w szeregach narodowych organizacji podziemnych, zostając w 1945 roku Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Po wojnie w związku z prześladowaniami ze strony władzy komunistycznej musiała uciekać z Polski, na emigracji angażowała się w pomoc Polonii oraz Polakom na Kresach. Po powrocie do kraju uczestniczyła w życiu odradzającego się środowiska narodowego.Marcin Kowalski stwierdził, że za uchwałą podjętą przez sejmik muszą pójść kolejne kroki, a mianowicie budowa pomnika dla całej rodziny Mireckich. Już podczas obrad sejmiku wszechpolacy dawali znać o potrzebie budowy pomnika poprzez transparent "Pomnik dla Mireckich naszych bohaterów" z podobizną Marii Mireckiej-Loryś i Szczerbcem - symbolem polskich narodowców. Pomysł budowy pomnika chwalił wtedy radny Andrzej Szlęzak.

Ogłaszając powstanie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Mireckich prezes MW zaprosił do niego wszystkich, którym idea upamiętnienia tych wielkich patriotów jest bliska.

Pełnomocnik Podkarpackiego Ruchu Narodowego Tomasz Buczek powiedział, że Maria Mirecka-Loryś przeżyła 106 lat, aby zaświadczyć o swoim rodzeństwie, ale także o całości obozu narodowego, którego zasługi starano się przez wiele lat przemilczeć. Tomasz Buczek stwierdził, że cały obóz narodowy powinien być uczczony jako zasłużony dla Podkarpacia.

Narodowcy chcą, by pomnik Mireckich stanął w Rzeszowie. Zapraszają do wspólnego wypracowania ostatecznej wizji i dokładnego miejsca upamiętnienia.

Więcej o słynnej rodzinie można przeczytać tutajNikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.