Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.
Tegoroczna jubileuszowa edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywa się pod hasłem "Połączeni dziedzictwem". Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wpisała się w te obchody, przygotowując dla czytelników interesujące wydarzenia.

Program:

10 -11 września 2022 r.


Pracownia Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie, ul. Dąbrowskiego 58A
Warsztaty tkackie dla dorosłych
Zajęcia miały charakter praktyczny. Uczestnicy uczyli się zakładać osnowę i tkać splotem płóciennym, korzystając z tradycyjnych technik tkackich z okolic Krosna. Praktykę urozmaiciła teoria - opowieści o historii tkactwa, podstawowych narzędziach oraz stosowanych surowcach i kolorach. Warsztaty poprowadziła Monika Besztreda, która od 20 lat projektuje i własnoręcznie wykonuje tkaniny z surowców naturalnych, zwłaszcza lnu.

12 września 2022 r.


Filia nr 4 WiMBP w Rzeszowie, ul. Ofiar Katynia 15
"Podkarpackie kolekcjonerstwo - dialog z tradycją" - wykład Barbara Adamskiej
Historyk sztuki Barbara Adamska przybliżyła słuchaczom rolę gromadzenia śladów przeszłości w kształtowaniu tożsamości mieszkańców małych ojczyzn.

14 i 17 września 2022 r.


Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13
Warsztaty garncarskie dla dorosłych
W ciągu dwóch dni uczestnicy poznają historię regionalnego garncarstwa oraz techniki tworzenia naczyń z gliny, w tym na kole garncarskim. Stosując tradycyjne techniki rzemiosła garncarskiego z okolic Medyni Głogowskiej, własnoręcznie ulepią naczynie. Warsztaty poprowadzą instruktorzy z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem pracy na kole garncarskim, Andrzej i Barbara Plizgowie, prowadzący rodzinny warsztat, w którym tradycja i sztuka ludowa odgrywają znaczącą rolę.

1-30 września 2022 r.


Wypożyczalnia Muzyczna WiMBP w Rzeszowie, ul. Żeromskiego 2
"NIE TYLKO BRYKI I WYBRYKI - szkolne dziedzictwo: zdjęcia, dokumenty, podręczniki i obiekty" - wystawa ze zbiorów Krzysztofa Neuberga
Prezentowane zbiory pochodzą z prywatnej - gromadzonej przez kilka lat - unikatowej kolekcji będącej świadectwem rangi edukacji, jej roli i znaczenia w kształtowaniu świadomości młodego pokolenia Polaków, bez względu na to, w jakim okresie historycznym przyszło im wzrastać i w jakim środowisku żyć. Krzysztof Neuberg prezentuje swoje zbiory w wyjątkowych kolażach przygotowanych w kontekstach tematycznych związanych m.in. z edukacją artystyczną, jak i anegdotycznych, dotyczących wpisów i zachowań uczniów.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.