W czwartek, 24 września w nocy, w Zaczerniu koło Rzeszowa doszczętnie spłonął dom trzyosobowej rodziny. Z pożarem walczyło 10 zastępów straży pożarnej. W pomoc rodzinie w odbudowie utraconego dobytku włączyli się mieszkańcy, radni i władze gminy Trzebownisko.
O dramacie trzyosobowej rodziny pisaliśmy TUTAJ

Ludzie dobrej woli pomagają pogorzelcom

Dziś w domu Kultury w Zaczeniu odbyło się spotkanie osób chętnych do pomocy poszkodowanej rodzinie. - Sprawa jest świeża i dlatego dużo pracy przed nami. Chcemy prosić o pomoc materialną firmy mieszczące się na terenie gminy oraz Zaczernia i jak dojdzie do rozbiórki domu, co jeszcze nie wiadomo, bo być może będzie remont, to do pomocy fizycznej przy posprzątaniu - mówi Wojciech Kochman, radny Gminy Trzebownisko. Na razie chodzi tylko o pozbieranie pieniędzy dla nich na budowę lub remont domu. - dodaje.

Władze Gminy Trzebownisko utworzyły konto bankowe, na które mieszkańcy miejscowości Zaczernie oraz wszyscy, którzy chcą pomóc pogorzelcom, mogą wpłacać pieniądze. Pomoc pieniężną zaoferowała również Caritas zaczerska i uczniowie szkoły w Zaczerniu - mówi Wojciech Kochman.

Nr konta do wpłat: 72 9191 0000 2001 0003 3734 0004
Z dopiskiem "Pomoc dla rodziny z Zaczernia"

W najbliższą niedzielę w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaczerniu Caritas będzie zbierać datki do puszek na pomoc pogorzelcom. W następny piątek (2 października br.) w Domu Kultury odbędzie się kolejne spotkanie wszystkich osób i firm, które chcą pomóc pogorzelcom. Prawdopodobnie w sobotę 3 października, radni gminy i rada sołecka będą zbierać pieniążki po domach. - informuje radny Kochman.

Pożar w Zaczerniu
Pożar w Zaczerniu

Dramatyczna akcja strażaków

- Dzisiejszej nocy spokojny sen strażaków przerywa dźwięk syreny. Dyspozytor informuje nas o pożarze domu w Zaczerniu. Do działań natychmiast rusza zastęp GBA w sile 5 osób. Już z drogi strażacy widzą, że sytuacja jest poważna. Po kilku minutach dojeżdżają na miejsce zdarzenia, gdzie ogień swym zasięgiem objął już całe poddasze - relacjonuja trzebowniscy strażacy.

Pożar w Zaczerniu
Pożar w Zaczerniu

Na szczęście wszystkim domownikom udało się bezpiecznie opuścić budynek.

- Do zastępu Średniego Samochodu Ratowniczo-Gaśniczego (GBA) z Trzebowniska i dwóch zastępów z OSP Zaczernie, które przybyły na miejsce kilka minut przed nami po chwili dojeżdżają zastępy z JRG1 Rzeszów oraz samochód z podnośnikiem hydraulicznym z JRG2 Rzeszów. Zadysponowany zostaje także drugi zastęp z naszej jednostki - Lekki Samochód Ratownictwa Technicznego (SLRt), który wyrusza do działań w sile czterech strażaków.

Pożar w Zaczerniu
Pożar w Zaczerniu

- Działania były prowadzone z użyciem aparatów Ochrony Dróg Oddechowych, ze względu na duże zapotrzebowanie powietrza zdecydowano o zadysponowaniu Samochodu Specjalistycznego Przeciwgazowego (SPGaz) z JRG Łańcut. Po opanowaniu ognia druhowie przystąpili do prac rozbiórkowych.

Pożar w Zaczerniu
Pożar w Zaczerniu

- Rano na miejscu pojawiły się zastępy z OSP Stobierna i OSP Jasionka, a nasi druhowie, o godzinie 7:40 wrócili do koszar - relacjonują dalej Druhowie z OSP Trzebownisko. Jak informowaliśmy w porannym artykule, cała akcja strażaków rozpoczęła się 43 minuty po północy, a zakończyła o godzinie 8.42 rano.

W akcji działały następujące siły i środki:
339[R]36 Mercedes Atego GCBA - OSP Zaczernie
339[R]37 Starman GBA - OSP Zaczernie
339[R]32 Volvo GBA - OSP Trzebownisko
339[R]33 Ford Transit SLRt - OSP Trzebownisko
321[R]26 Mercedes Actros GCBA-Pr - JRG 1 Rzeszów
321[R]90 SsangYong Rexton SLRr - JRG 1 Rzeszów
491[R]50 SPGaz Iveco - JRG Łańcut
322[R]53 Volvo SH-25 - JRG 2 Rzeszów
339[R]41 Mercedes Atego - Ochotnicza Straż Pożarna w Stobiernej
328[R]65 Mercedes Atego - Ochotnicza Straż Pożarna w Jasionce
Policja Trzebownisko