W dniach 8-9 października w Hali Stulecia we Wrocławiu odbył się XIV Ogólnopolski Kongres Kobiet. Największe w Polsce święto kobiet w tym roku odbywało się pod hasłem "Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji". Udział debatach, warsztatach, dyskusjach i towarzyszących wydarzeniach kulturalnych wzięło ponad 2800 kobiet z całej Polski.
Elżbieta Łukacijewska, Posłanka do Parlamentu Europejskiego pracująca na co dzień w Parlamencie Europejskim w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) jako jedyna polityczka z Podkarpacia wystąpiła w roli prelegentki w 3 panelach dyskusyjnych, w tym, w wydarzeniu głównym Kongresu, czyli dyskusji liderek polskiej sceny politycznej pt. "W poszukiwaniu przywódczyń".

Udział w nim wzięły także: Izabela Leszczyna, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Joanna Scheuring-Wielgus, Barbara Nowacka, Katarzyna Lubnauer, Anita Kucharska-Dziedzic, Joanna Niezgodzka, Klaudia Jachira, Barbara Nowacka, Urszula Zielińska oraz Joanna Mucha.

W panelu tym, jego uczestniczki opowiedziały o drodze do polityki, o Polsce ich marzeń - czyli miejscu, w którym prawa kobiet będą w pełni respektowane, a ich głos wysłuchany i wzięty pod uwagę. W swoim wystąpieniu Elżbieta Łukacijewska podkreślała ogromną rolę kobiet w dzisiejszym świecie, potrzebie ich aktywizacji oraz zaangażowania w życie polityczne i społeczne.

Jak sama podkreśliła: "Konieczność, żeby kobiety zabierały głos, żeby były w tych gronach decyzyjnych, jest niezbędna. Bo, my zauważamy te problemy i proponujemy takie rozwiązania, które służą kobietom. Jak służą kobietom, to służą dzieciom, służą niepełnosprawnym, służą mniejszościom."

Oprócz wspomnianego głównego wydarzenia Kongresu, Elżbieta Łukacijewska wzięła udział w panelu dyskusyjnym pt."Feministyczna polityka zagraniczna w obliczy wojny w Ukrainie" oraz "Duża zmiana w małej gminie. Rewolucje sołtysek i wójciń", w którym przedstawiła uczestniczkom kongresu historię tego jak rozpoczęła się jej kariera polityczna i opowiedziała o swoich doświadczeniach z czasów, kiedy została wybrana na wójta gminy Cisna.

Kongres Kobiet powstał z inicjatywy Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz, a impulsem do jego stworzenia były obchody dwudziestolecia transformacji. Pierwszy Kongres Kobiet odbył się w 2009 r. w Warszawie i od tej pory organizowany jest corocznie. W zakres działania Kongresu Kobiet wchodzą ponadto całoroczne inicjatywy, spotkania regionalne, szkolenia i debaty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.