Ponad 1800 zawodników wystartuje w piątek w 10. PKO Biegu Niepodległości w Rzeszowie. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 11:11 z płyty rzeszowskiego Rynku.
Pod względem frekwencji będą to najliczniejsze zawody w tegorocznym kalendarzu imprez biegowych w stolicy Podkarpacia. Start i meta biegu są zlokalizowane na płycie Rynku, skąd na trasę wystartują także zawodnicy niosący ulicami miasta potężną flagę Polski.

- Przygotowaliśmy mnóstwo nagród dla zawodników, którzy zajmą czołowe lokaty, zarówno w klasyfikacji open, jak i w swoich kategoriach wiekowych. Bez względu na osiągnięte wyniki, każdy, kto ukończy bieg dostanie okolicznościowy medal. Z okazji jubileuszowej, 10. edycji biegu, dodatkowe upominki rozdamy zawodnikom, którzy na mecie zameldują się na miejscach: 100, 200, 300, 400, 500, 600, 700, 800, 900 i 1000 - mówi Piotr Kowal ze stowarzyszenia "Rzeszów Biega", które organizuje zawody.

Trasa maratonu Rzeszów
Trasa biegu


Trasa biegu będzie prowadzić ulicami Kościuszki, Sokoła, Sobieskiego, Grunwaldzką, Piłsudskiego, Cieplińskiego, Zygmuntowską, Jagiellońską, 3 Maja, Lubomirskich, Szopena , Hetmańską i Bulwarami nad Wisłokiem. W tych miejscach kierowcy mogą spodziewać się utrudnień w ruchu, które wystąpią od godz. 5:30 rano, ale część pasów ruchu zostanie zamknięta dopiero o godz. 10. Np. na al. Cieplińskiego i Piłsudskiego zamknięty będzie tylko jeden pas ruchu. Z kolei ulice Zygmuntowska i Jagiellońska na odcinkach, przez które pobiegną zawodnicy będą zamknięte dla ruchu całkowicie.

- Przepraszamy mieszkańców za te utrudnienia, ale one będą minimalne i liczymy, że każdy je zaakceptuje. To nasze wspólne święto, dlatego zachęcamy do jak najliczniejszego udziału w biegu, a także do kibicowania - mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. I wskazuje, że tegoroczny bieg będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na jego jubileuszową edycję. - Sport to zdrowie i pozytywna energia, antidotum na wszelkie nieszczęścia. Bądźmy otwarci na świat i cieszmy się z tego, że jesteśmy niepodległym krajem. To co dzieje się za naszą wschodnią granicą dowodzi, że niepodległość nie jest dana nikomu na zawsze i trzeba ją świętować, mówić o niej głośno. Bądźmy tego dnia razem - mówi wiceprezydent Stachowska.

Mirosław Wierzbicki z "Rzeszów Biega" zwraca uwagę, że biegi w Rzeszowie na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez.
- To już 10. Bieg Niepodległości, ale jednocześnie 40. bieg organizowany przez nasze stowarzyszenie. Pamiętam, jak 10 lat temu poproszono nas o zorganizowanie pierwszej imprezy. Wówczas nie mieliśmy dużego doświadczenia, ale udało się. Z każdym rokiem przedsięwzięcie stawało się coraz większe, a dzisiaj mamy już do czynienia z naprawdę dużymi imprezami. Proszę sobie wyobrazić, że tylko podczas biegów niepodległości rozdaliśmy zawodnikom już potężnego tira bananów, trzy tiry wody i medale, które łącznie ważyły między 4 a 5 ton. W tym roku waga wszystkich medali przygotowanych na bieg to ponad 450 kilogramów - mówi Mirosław Wierzbicki.

Do tej pory zawodnicy wykupili wszystkie pakiety startowe, które były dostępne w rejestracji internetowej. Oznacza to, że start zadeklarowało 1750 osób. - Pulę dodatkowych miejsc przygotowaliśmy jeszcze dla spóźnialskich, którzy zechcą zrejestrować się osobiście w biurze zawodów. Nie ma ich jednak bardzo wiele, dlatego zachęcam do szybkiej rejestracji - dodaje Mirosław Wierzbicki.

Biuro zawodów w hali na Podpromiu będzie czynne w czwartek w godzinach 15-18 i w piątek, od godz. 7:30 do 10:30. Organizatorzy apelują, aby w miarę możliwości odbierać pakiety startowe już w czwartek.

Objazdy autobusów


Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie poinformował, że w dniu 11 listopada br. w związku z organizowanym "10. PKO Biegiem Niepodległości" nastąpią zamknięcia ulic oraz utrudnienia w ruchu drogowym.

W związku z powyższym ZTM przedstawia wykaz zamkniętych ulic i plan objazdów dla autobusów komunikacji miejskiej.
  • W godz. ok. 10:00 - 12:30 nastąpi zamknięcie ulicy Hetmańskiej.

  • W godz. ok. 11:00 - 12:00 nastąpi wyłączenie z ruchu autobusów Pl. Śreniawitów.


Autobusy kursujące ulicą Hetmańską zostaną skierowane trasą objazdową przez ulicę Podwisłocze. Ponadto, na ulicy Szopena oraz alejach Cieplińskiego i Piłsudskiego wystąpią czasowe zatrzymania lub znaczne spowolnienia ruchu. Wymiana pasażerska na przystankach Cieplińskiego 01 oraz Piłsudskiego U. Wojewódzki 03 odbywać się będzie na pasie ruchu na wysokości przystanku. - Informuje ZTM.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.