Na dzisiejszej sesji rady miasta Rzeszowa radni zdecydują o wysokości nowych stawek podatku od nieruchomości. W kuluarach słyszymy, że będą podwyżki i to maksymalne!
Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, stawki podatku od nieruchomości ustala w uchwale rada gminy lub miasta. Co ważne, stawki nie mogą przekroczyć maksimum wynikającego z ustawy. Maksymalne stawki każdorocznie publikuje w drodze obwieszczenia minister finansów, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi inflacji w pierwszym półroczu, zaokrąglając je do pełnych groszy w górę. W pierwszym półroczu inflacja wyniosła 11,8 proc.

Obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2023 zostało opublikowane w Monitorze Polskim, więc wiemy, do jakiego pułapu samorządy mogą podwyższyć stawki podatku od nieruchomości w 2023 r.

Według projektu uchwały, który możemy znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej wzrosną również stawki podatku od nieruchomości w Rzeszowie. I to prawie w wszystkich kategoriach do maksymalnego pułapu przewidzianego przez ministerstwo finansów.
Podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych wzrośnie o 20 procent (!) za 1 m kw rocznie i wyniesie 1 zł, zaś podatek od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o ponad 3 zł za m kw i wyniesie 28,78 zł za m kw.

- Miasto jest w tragicznej kondycji przez działania rządu, podatki w ujęciu procentowym są wysokie, bo to w niektórych przypadkach rosną o 25 procent. Gdy popatrzymy na kwotę to okazuje się, że chodzi o 20 groszy, albo o 3 złote z 25 na 28 zł. Wydaje się, że to nie wiele, ale nie łudźmy się. Znaczenie ma powierzchnia, przez która przemnożymy cenę jednostkową. - Mówi nam radny Mateusz Maciejczyk

Wg projektu uchwały nie wzrosną jedynie opłaty za garaże wielostanowiskowe oraz opłaty od budowli czyli elementów infrastruktury samorządowej i rządowej (drogi, mosty, tunele, linie kolejowe, cmentarze, oczyszczalnie, itp.)

W czasach wysokiej inflacji, kryzysu ekonomicznego oraz niekorzystnych zmian w sposobie rozliczania PIT-ów spowodowanych "Polskim Ładem", samorządy znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, jednak czy całkowicie usprawiedliwia to sięganie do kieszeni mieszkańców?

Ostatni rok w Rzeszowie upłynął pod znakiem ciągle wzrastających cen usług publicznych: zdrożały bilety komunikacji publicznej, opłaty za żłobki, bilety za miejskie baseny. Na dzisiejszej sesji radni będą podejmować również decyzję o wzroście opłat za parkowanie w wyznaczonych strefach parkowania oraz rozważą wprowadzenie podatku od posiadania psa.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.