Jedną ze sztandarowych inwestycji realizowanych przez samorząd powiatu rzeszowskiego w okresie jego funkcjonowania była, zakończona w 2015 r., budowa Parku Naukowo - Technologicznego "Rzeszów - Dworzysko".
We wrześniu tego roku władze powiatu obchodziły 10-lecie od momentu podpisania umowy na realizację tego przedsięwzięcia, co czyni okazję do przyjrzenia się jak z konceptu narodziła się jedna z największych i najprężniej rozwijających się stref gospodarczych naszego regionu.

Jedyna taka strefa w regionie


Wyjątkowość tej inwestycji polega na tym, iż była ona realizowana przez powiat na terenach będących jego własnością. Pod tym względem jest to jedyna taka inwestycja w kraju. Przedsięwzięcie to w istotny sposób wpłynęło i nadal wpływa na ożywienie gospodarcze oraz społeczne regionu. Realizacja tego kilkuletniego projektu zamknęła się w kwocie 78 mln zł. Dofinansowanie w kwocie 53 mln zł. pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, Osi Priorytetowej I - Nowoczesna Gospodarka, Działania I.3 - Wspieranie Innowacji.

Koordynatorem przedsięwzięcia, które zmieniło gospodarcze postrzeganie powiatu rzeszowskiego, był Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego. Dzięki kompleksowo uzbrojonym terenom inwestycyjnym, położonym w centralnej części Podkarpacia, powiat rzeszowski tworzy dobry klimat do społeczno-gospodarczego rozwoju i sam staje się jego inicjatorem.

To co 10 lat temu było koncepcją i wdawało się jedynie mrzonką dziś przekształciło się w gospodarcze serce naszego regionu. Park Naukowo- Technologiczny "Rzeszów- Dworzysko" przekroczył nasze oczekiwania, stając się powodem do dumy, będąc jednocześnie inspiracją dla innych samorządów w jaki sposób realizować podobne inwestycje. Mówił Waldemar Pijar Sekretarz Powiatu Rzeszowskiego.

W tym roku, we wrześniu, mija 10 lat od podpisania umowy na realizację projektu z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Nieco ponad dwa lata po tym wydarzeniu, bo 16.10.2014 r. oddano uroczyście 55,46 ha terenu otwierając uroczyście działalność nowo powstałej strefy gospodarczej. Park Naukowo -Technologiczny "Rzeszów - Dworzysko" otrzymał imię śp. Grażyny Gęsickiej minister rozwoju regionalnego w latach 2005-2007 oraz posłanki z Podkarpacia w latach 2007-2010. Fakt ten upamiętnia tablica pamiątkowa umieszczona na okolicznościowym obelisku na terenie Parku.

Dziś Dworzysko to kompleksowo uzbrojony teren inwestycyjny położony w granicach administracyjnych Rzeszowa o powierzchni 83 hektarów, co sprawia, iż jest to jeden z największych i najatrakcyjniejszych terenów na Podkarpaciu. Został uzbrojony w sieć dróg, chodniki, ścieżki rowerowe, kanalizację deszczową, sanitarną, sieć wodociągową, energetyczną, a także w ciepło systemowe, monitoring oraz sieć odgromową. Inwestorzy mogą korzystać z ulg podatkowych oferowanych przez Specjalną Strefę Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Umowa z Agencją Rozwoju Przemysłu zawarta w dniu 26.02.2015 r. otworzyła drogę do przetargów na działalność w strefie oraz na sprzedaż gruntów pod inwestycje. Warunkiem, by znaleźć się w parku, jest innowacyjność.

Nieustanny rozwój


W ramach II etapu budowy Parku Naukowo-Technologicznego "Rzeszów - Dworzysko" wykonana została farma ogniw fotowoltaicznych na obszarze 0,95 ha o łącznej mocy 0,58 MW. Wyprodukowana energia jest dostarczana do sieci energetycznej PGE, a kwota z jej sprzedaży przeznaczana jest na bieżące utrzymanie terenu parku.
Warto przypomnieć, że na "Dworzysku" pojawiły się firmy m.in. z branży chemicznej, handlowej, lotniczej, kosmetycznej i odzieżowej.

Do końca sierpnia 2022 roku sprzedanych zostało 57 działek (34 inwestorów) o powierzchni w sumie 50, 9868 ha. Wartość inwestycji wynosi 607 661 400 netto (747 423 522 brutto). Firmy, które zakupiły działki na terenie Parku docelowo zatrudnią ok. 2000 osób.

Utworzenie PNT "Rzeszów -Dworzysko" było strzałem w dziesiątkę i pobudziło gospodarczo nasz region. Jako pierwszy powiat w Polsce zdecydowaliśmy się na taki krok, od początku naszą misją tworzenia Parku było wsparcie przedsiębiorczości, a dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa przyczynia się do zmniejszania stopy bezrobocia w naszym regionie. - Mówi Józef Jodłowski Starosta Rzeszowski.

Park przyciąga kolejne firmy, bo jest w pełni uzbrojony, całkowicie przygotowany pod natychmiastowe rozpoczęcie budowy. Atutem parku jest przede wszystkim jego doskonała lokalizacja na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych. Niedaleko przebiega autostrada A4 i droga ekspresowa S19. Cały teren sąsiaduje z magistralą kolejową E30 Niemcy-Polska-Ukraina. W Jasionce, z którą Park jest doskonale skomunikowany, funkcjonuje międzynarodowe lotnisko. Działki posiadają uregulowany stan prawny, bo ich właścicielem jest powiat. Dla całego terenu obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, w którym obszar ten przeznaczony został pod działalność przemysłowo-usługową. Ponadto, o czym warto wspomnieć, powiat oferuje pomoc na każdym etapie inwestycji oraz zaopatrzenie w energię elektryczną według indywidualnych potrzeb.

Przez 10 lat Park Naukowo-Technologiczny stał się prawdziwą "lokomotywą rozwoju" dla całego Podkarpacia - "gospodarczym sercem" miasta i całego regionu. Nieustannie powstają w nim zaawansowane technologicznie przedsiębiorstwa z nowymi miejscami pracy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.