W jakim stylu wybudowano stajenkę betlejemską? Czyli ukryta symbolika przedstawień Bożego Narodzenia w malarstwie. Prelekcja dr Michała Ruta odbędzie się 15 stycznia.2023 r. o godz. 14:00.
Boże Narodzenie jest jednym z najczęściej pojawiających się tematów sztuki chrześcijańskiej. Imponująca różnorodność przedstawień tego tematu w malarstwie europejskim pozwala na prześledzenie zmian jakie dokonały się w sposobie postrzegania porządku społecznego, interpretacji prawd wiary i relacji miedzy Bogiem a człowiekiem.

Przez wieki motyw ten był rozbudowywany o elementy pejzażu, architektury, sceny rodzajowe i łączony ze Zwiastowaniem, hołdem Trzech Króli, pokłonem pasterzy, był także zapowiedzią męczeńskiej śmierci Zbawiciela.

Niezależnie jednak od sposobu obrazowania przedstawienia te zawierają bogatą symbolikę, która pomagała zrozumieć wiernym tajemnicę wcielenia. Niemalże każdy element na obrazie miał swoją ukrytą wymowę: zgromadzone w stajence zwierzęta, forma żłóbka, obecność piastunek, mieszek z monetami w ręku świętego Józefa aż wreszcie sama architektura stajenki miały swoje znaczenia.

O tym w jaki sposób można "czytać" te obrazy i jak je interpretować dowiemy się na wykładzie.

Wstęp: 10 zł/os (w cenie biletu wstęp na wszystkie wystawy)


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.