W najbliższy poniedziałek, 16 stycznia, o godzinie 18:00, zapraszamy do Rzeszowskich Piwnic na wernisaż wystawy Agnieszki Sadowskiej "GRANICA. LUDZIE W DRODZE".
Wystawa jest kolejną odsłoną organizowanych w Rzeszowie spotkań poświęconych uchodźcom i migrantom, sytuacjom, z którymi mierzymy się na polskich granicach. W poniedziałek, 9 stycznia były to pokazy filmów Kacpra Lisowskiego z serii "Human to Human", opowiadających o Ukraińcach i Polakach połączonych dramatem wojny.

Granica. Ludzie w drodze
Fot. Agnieszka Sadowska


Tym razem poprzez wystawę fotografii Agnieszki Sadowskiej, opowiadamy o kryzysie humanitarnym na polsko-białoruskiej granicy.

Autorka to wybitna fotoreporterka Gazety Wyborczej, która od ponad roku, niestrudzenie uczestniczy w dramatycznych wydarzeniach w podlaskich lasach, gdzie przed służbami kryją się wycieńczeni, zaszczuci ludzie. To dzięki jej zdjęciom dowiedzieliśmy się o tragicznych losach dzieci z Michałowa. Pamiętacie? To te kurdyjskie maluchy, których rodzice prosili o azyl w Polsce, a potem zostali przez Straż Graniczną wyrzuceni z powrotem na Białoruś.

Agnieszka Sadowska dokumentuje ten najtrudniejszy odcinek drogi migrantów do lepszego życia. Uwiecznia dramatyczne momenty, kiedy do ukrywających się w lasach ludzi docierają z pomocą humanitarną wolontariuszki i wolontariusze. Pokazuje też niosących pomoc - młodych aktywistów, medyków, lokalnych mieszkańców Podlasia, którzy co noc wyruszają, by uchodźców nakarmić, ubrać, wyleczyć, ochronić przed procedurą pushbacków.

Granica. Ludzie w drodze
Fot. Agnieszka Sadowska


Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Folkowisko oraz rzeszowscy społecznicy Marta Połtowicz-Bobak i Dariusz Bobak, aktywiści i wolontariusze pomagający uchodźcom ukraińskim, a także Anna Fostakowska, pomysłodawczyni projektu, reporterka, która rok temu zaangażowała się w pomoc migrantom na granicy polsko-białoruskiej.

- Byłam tam z potrzeby serca, ale czułam, że niewiele zrobiłam, stąd pomysł wystawy. Chciałam, by jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, co się tam działo, i co dzieje się nadal. Kryzys przecież się nie skończył, tylko my przestaliśmy na niego reagować. W podlaskich lasach wciąż giną ludzie, których nie chcemy przyjąć do siebie. W ubiegły weekend był to Jemeńczyk, który zamarzł w rejonach Przewłoki. W sumie w trakcie ostatniego roku umarło na granicy 31 osób, 185 zaginęło bez śladu.

Granica. Ludzie w drodze
Fot. Agnieszka Sadowska


Podczas wernisażu porozmawiamy z Agnieszką Sadowską. Opowie nam historie ludzi, których udało jej się uchwycić w drodze. Zapytamy o cenę jaką płaci się za uczestnictwo w tych wydarzeniach i o granicach, które przekraczają nie tylko uchodźcy, ale każdy z nas - bo przecież, chcąc nie chcąc, jesteśmy świadkami tych wydarzeń.

Współorganizatorami wystawy jest Fundacja Gazety Wyborczej, Stowarzyszenie Salam Lab, Fundacja Folkowisko oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Dzięki życzliwości Miasta Rzeszów, Estradzie Rzeszowskiej i Rzeszowskim Piwnicom wystawę będzie można obejrzeć w jednym z najlepiej dostępnych punktów Rzeszowa.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją będzie oglądać do 15 lutego 2023.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.