Centrum leczenia niepłodności Parens w Rzeszowie realizuje już miejski program in vitro. Umowa została przekazana firmie i od teraz, aż do końca 2025 roku, właśnie tam mogą kierować się pary, które chcą skorzystać z finansowania zabiegu. Do powstania miejskiego programu przyczynili się także sami mieszkańcy, za sprawą Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.
Wykonawca programu in vitro w Rzeszowie, firma Parens, został wybrany w drodze konkursu. Miasto przeznacza na ten cel 600 tys. złotych, a dodatkowe 50 tys. zł pochodzi z tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt tego programu złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy w Rzeszowie.

Jestem kobietą, muszę walczyć o prawa kobiet. Rozmowa z Patrycją Pawlak-Kamińską

- Na informację o tym, że w naszym mieście znów ruszy program in vitro, czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że do tego grona dołączył Rzeszów - podkreśla Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Program in vitro w Rzeszowie


W czwartek Wiceprezydent Krystyna Stachowska, w imieniu Prezydenta Fijołka, przekazała umowę na wykonanie programu in vitro firmie Parens.
- Niepłodność to olbrzymi problem, który narasta, a tempo życia, stres, na pewno nam w tym nie pomagają i określa się, że w tej chwili co piąta para boryka się z problemami niepłodności. Dlatego jeszcze raz dziękuję bardzo za taki program i radzie miasta i panu prezydentowi - powiedział podczas przekazania umowy Tadeusz Mazurek, prezes kliniki Parens.
I dodał, że klinika ma już 19-letnie doświadczenie w zakresie in vitro, m.in. za sprawą trzyletniego programu Ministerstwa Zdrowia, który wykonywała.

Rzeszowski program in vitro krok po kroku


Wszystkie informacje w zakresie funkcjonowania programu in vitro zainteresowane pary uzyskają w klinice Parens: osobiście (przy ul. Podwisłocze 21), dzwoniąc pod numer 509 108 109 lub pisząc na adres: parensrzeszow@parens.pl. Wszystkie ważne informacje znajdują się również na stronie internetowej kliniki: https://parens.rzeszow.pl.

Program in vitro w Rzeszowie


- Zainteresowane pary będą zgłaszać się do nas do ośrodka i na tym etapie wstępnie będziemy weryfikować spełnianie podstawowych kryteriów przystąpienia do programu. Każda para będzie uprzedzona wcześniej przez naszą stronę internetową, kiedy może się zgłaszać i w jaki sposób ta rekrutacja będzie przeprowadzona - wyjaśnia Barbara Majewska-Maj, manager kliniki Parens.

Dodaje, że kolejnym etapem jest kwalifikacja medyczna przeprowadzana przez lekarzy w klinice. Wszystko na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii i w oparciu o Ustawę o leczeniu niepłodności. Każda para ma być poinformowana wcześniej o tym, jakie dokumenty zabrać ze sobą, aby upłynnić cały proces. Następna jest kwalifikacja formalna: klinika składa wniosek do urzędu miasta.

- Po otrzymaniu informacji zwrotnej z urzędu, będziemy informować niezwłocznie każdą parę o wynikach kwalifikacji. Tutaj dla większości par, mam nadzieję, rozpocznie się proces leczenia - tłumaczy Barbara Majewska-Maj.

Rzeszowski program in vitro potrwa do końca 2025 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.