Poseł Kolacji Polskiej - Stanisław Tyszka - jasno mówi, że PiS gra pandemią koronawirusa, bawi się ludzkim zdrowiem oraz działa bez podstawy prawnej.
Według posła Stanisława Tyszki nakaz noszenia maseczek w całym kraju przez wszystkich ludzi nie ma mocy prawnej, ponieważ w żadnej ustawie nie ma takich zapisów. Tak samo jest w przypadku mandatów wystawianych przez policję.

- Nakaz noszenia maseczek dla wszystkich jest dalej bezprawny. Ustawa o chorobach zakaźnych pozwala na stosowanie obowiązku środków zapobiegawczych, czyli także noszenie maseczek, tylko wobec osób chorych lub podejrzanych o zachorowanie. To samo dotyczy mandatów za brak maseczek. Większość obywateli nie jest ani chora, ani podejrzana o zachorowanie na COVID-19. Tymczasem rozporządzenia rządu, czyli akty prawne niższej rangi niż ustawy nakazują nosić maseczki wszystkim obywatelom, bez względu na to czy są chorzy lub podejrzani o zachorowanie - czytamy we wpisie posła na facebooku.

Poseł pisze także o nieudolności władzy. Według niego partia rządząca w czterech ustawach covidowych przepchnęła wiele niemądrych pomysłów min. wybory kopertowe, ale w żadnej nie znalazł się przepis o obowiązkowym noszeniu przez wszystkich maseczek.

- W ciągu ostatnich 7 miesięcy rząd zdążył przepchnąć przez Sejm 4 specustawy koronawirusowe, które miały mnóstwo idiotycznych wrzutek dotyczących m. in. wyborów kopertowych, wyłączenia prawa budowlanego, wyboru Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z pominięciem Senatu, itd., itd. Ale nie zmienił kwestii, która wydaje się być fundamentalną z punktu widzenia rządu: przepisów dotyczących nakazu noszenia maseczek. I dlatego sądy uchylą większość kar, nałożonych od dzisiaj za brak maseczki mimo buńczucznie ogłaszanej polityki "zero tolerancji" - czytamy w dalszym wpisie.