Ponad 1200 strażaków na froncie i ponad 1500 interwencji - to najnowszy bilans działań służb na Podkarpaciu po przejściu gwałtownych burz w części naszego województwa. W gotowości jest ponad 100 żołnierzy Wojska Obrony Terytorialnej.
Straż Pożarna na Podkarpaciu zanotowała dodatkowe 800 interwencji związane z gwałtownymi burzami i opadami deszczu na Podkarpaciu. Obecnie w miejscowości Trzcinica całkowicie nieprzejezdna jest droga krajowa nr 28. Strażacy ewakuowali stamtąd 29 osób. Ubiegłej doby w naszym województwie pracowało ponad 1200 strażaków. Do pomocy przyjechały także trzy kompanie z województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Z najnowszych informacji wynika, że Straż Pożarna zanotowała kolejne ponad 300 zgłoszeń. Dodatkowym miejscem, gdzie strażacy wyjeżdżają do interwencji jest powiat jasielski, gdzie służby są wzywane w związku z nawałnicą, która tamtędy przeszła. Służby usuwają tam załamane konary drzew z dróg oraz wypompowują wodę z podtopionych domów.

Od wczoraj od godz. 16 straż pożarna zanotowała ok. 400 interwencji. Do akcji było włączone ponad 1200 strażaków. Najwięcej interwencji odnotowano w powiecie przemyskim, przeworskim, rzeszowskim i łańcuckim. Ewakuowano tam w sumie 123 osoby, których domy zostały zalane. W trzech przypadkach niezbędna była pomoc śmigłowce straży granicznej i lotniczego pogotowia ratunkowego. Usuwane są także konary drzew, które blokują ulice. Do akcji są także włączone Wojska Obrony Terytorialnej.

Pomoc dla poszkodowanych

W związku z takim rozwojem wypadków były poseł z Przemyśla Wojciech Bakun zorganizował pomoc w internecie dla poszkodowanych gmin.Do akcji włączyła się także Archidiecezja Przemyska. W związku z ulewnymi opadami deszczu w ostatnich dniach,w wielu miejscowościach Archidiecezji Przemyskiej doszło do powodzi i podtopień. Prosimy o solidarność i wsparcie dla poszkodowanych poprzez dołączenie do zbiórki do puszek, która zostanie przeprowadzona we wszystkich parafiach Archidiecezji Przemyskiej w 14. Niedzielę zwykłą, tj. 5 lipca 2020 r. Duszpasterzy prosimy o ogłoszenie zbiórki w najbliższą niedzielę, zaś zebrane ofiary należy przekazać do Kurii Metropolitalnej w Przemyślu - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie diecezji.

IMGW wydał ostrzeżenie

IMGW w niedzielę w nocy utrzymał alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla woj. podkarpackiego i dla kilku południowych powiatów Lubelszczyzny. W związku z już występującymi i prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym w dorzeczach Wisłoki, Wisłoka i Sanu – ale również w dorzeczach niekontrolowanych i zurbanizowanych – spodziewane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest ponowne przekroczenie stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Przy ostrzeżeniu trzeciego stopnia, spodziewane są zjawiska meteorologiczne mogące powodować bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.