Sytuacja epidemiczna spowodowała, że od soboty każdy ma obowiązek zakrywania ust i twarzy w przestrzeni publicznej. Niestety, nie wszyscy stosują się do obowiązujących restrykcji.

W związku z wprowadzeniem na terenie całego kraju „żółtej strefy” w celu zwalczania pandemii koronawirusa, od soboty w przestrzeni publicznej mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa.
W dniu 12 października policja interweniowała 9-krotnie w sprawie nieprzestrzegania przepisów. Funkcjonariusze ukarali 6 osób pouczeniem, 2 kolejne osoby otrzymały mandaty a w 1 jednym przypadku, funkcjonariusze byli zmuszeni wystosować wniosek do sądu o ukaranie. Tym samym policjanci będą prowadzić czynności sprawdzające związane z wykroczeniem. Wniosek ten został złożony ze względu na to, że kontrolowana osoba nie zgodziła się na dobrowolne przyjęcie mandatu. Tym samym o jej losie, zadecyduje teraz sąd. Ponadto, w związku z ubiegłotygodniową manifestacją (tj. 10.10), 62 osoby były legitymowane, 35 osób otrzymało pouczenie a w 24 przypadkach. policjanci stworzyli notatki, które będą podstawą do wszczęcia postępowania karnego, które zostanie wysłane do sądu.

W przeciągu całego minionego weekendu pouczono 90 osób, 24 wnioski będą kierowane do sądu o ukaranie osób legitymowanych, które nie zgodziły się przyjąć mandatu a 1 osobie, wystawiono mandat. Policjanci przeprowadzili 267 kontroli środków transportu, placówek handlowych oraz innych miejsc, w których obowiązują obostrzenia.

Za to wykroczenie o wysokości kary decyduje na miejscu policjant, w widełkach od 20 do 500 złotych. Wczoraj w związku z kontrolami 2 osoby zostały ukarane takimi mandatami karnymi. Nie w każdym przypadku zawiadamiamy również Sanepid- mówi nadkom. Adam Szeląg z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Ograniczenie kontaktów, unikanie skupisk ludzkich oraz zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej to jedna z podstawowych zasad w walce z epidemią. Policjanci apelują o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń policjantów i służb sanitarnych.