W Parku Papieskim, który znajduje się w pobliżu parafii katedralnej, ustawiono szósty już w Rzeszowie pomnik papieża Polaka. Miasto wyłożyło na niego prawie 400 tys. zł. Pozostałe pięć stoi w różnych miejscach w mieście i były finansowane z różnych źródeł.
Miasto miało odsłonić pomnik jeszcze we wrześniu, ale nastąpiło opóźnienie.
- Na początku lipca została podpisana umowa i na przełomie sierpnia i września pomnik miał być gotowy. Jednak prace związane z odlewem rzeźby się przedłużały. Kolejnych problemów nastręczało dopasowanie postaci papieża do tronu, dlatego ostateczny termin zakończenia prac przy pomniku wyznaczono na 10 października - mówi nam Agnieszka- Siwak Krzywonos z biura rzecznika Urzędu Miasta Rzeszowa.

Uroczystego odsłonięcia, ze względu na powrót obostrzeń w związku z koronawirusem nie było i nie wiadomo kiedy będzie.

Monument w Parku Papieskim jest szóstym z kolei pomnikiem papieża w Rzeszowie

Pozostałe pięć stoi w różnych miejscach w mieście i były finansowane z różnych środków. Trzy pomniki stoją przed kościołami. Jeden stoi się przed.. Katedrą Rzeszowską, która znajduje się w sąsiedztwie Parku Papieskiego. Upamiętnia wizytę papieża w Rzeszowie w 1991 roku. Kolejny przed wejściem do kościoła pw. Chrystusa Króla przy ul. Jałowego. Trzeci stoi przed wejściem do kościoła pw. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes przy ul. Prymasa 100-lecia.
Kolejne dwa znajdują się na terenach miejskich: na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II i św. Antoniego na osiedlu Budziwój oraz na rondzie przy ul. Marszałkowskiej, Lubelskiej i Warszawskiej.

Inicjatorem Stowarzyszenie, płaci Miasto

Pomysł budowy pomnika narodził się już w 2017 r. Inicjatorem budowy jest Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II "Lumen et Spes", to jednak nie zgromadziło odpowiedniej kwoty. - Stowarzyszenie zorganizowało konkurs na projekt i wydało około 5 tys. zł na prace związane z projektowaniem oraz wykonaniem małej makiety pomnika. Miasto, które zaangażowało się w inicjatywę, zapłaciło 158 tys. zł za przygotowanie gipsowej rzeźby pomnika w normalnym rozmiarze - czytamy na portalu gazeta.pl
Pomnik wykonała firma Arte Factum z Jarosławia

Art Sewi z miejscowości Białka wygrała przetarg na wykonanie projekt. Koszty realizacji odlewu wyceniono na niecałe 219 tys. zł. Monument powstał w miejscu, gdzie do niedawna stał pamiątkowy głaz z tablicą i płaskorzeźbą, przedstawiającą twarz papieża.

Pomnik składa się z 3-metrowej rzeźby papieża Jana Pawła II odlanej z brązu. Rzeźba posadowiona jest na granitowym tronie. Pomnik otaczają róże wykute z innego metalu. Na kolanach papież trzyma księgę. Prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa. Twarzą zwrócony jest w stronę rzeszowskiej katedry.

Pomnik powstał według projektu jarosławskiego rzeźbiarza Eliasza Dyrowa.