Urząd Miasta Rzeszowa zaprasza mieszkańców na zdalne konsultacje społeczne w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 253/5/2013 - II "Dworzec" w Rzeszowie. Konsultacje odbędą się za pomocą programu ZOOM w środę o 10.00. Zgłoszenia należy wysyłać mailowo.

Mieszkańcy są oburzeni


- To ogłoszenie pojawiło się dzisiaj [17 listopada 2020] na tablicach, w klatkach bloków na Os. Tysiąclecia - pisze internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. - Zwróćcie, proszę, uwagę na termin, w jakim ogłoszenie się pojawiło - dotyczy jutrzejszego wydarzenia. Warto się zapoznać z tym planem, ma być poszerzona ul. Kochanowskiego, dworzec z busami przeniesiony też na Kochanowskiego i usunięte lipy spod przedszkoli... - czytamy we wpisie Pani Barbary.

Rzeszów. Zdalne konsultacje społeczne ws
Zdjęcie ogłoszenia Urzędu Miasta Rzeszowa odkryte przez internautkę na dzień przed planowanym spotkaniem


- Wyjazd z dworca ma być mniej więcej koło izby wytrzeźwień .. Wyobrażacie sobie te korki? Ciekawa jestem, czy jeden z drugim decydent pamięta, kiedy sadzono te lipy? Bo ja pamiętam !!! Cholera mnie bierze, jak pomyślę, ile drzew zniszczono i ile bezmyślnie wydaje się pieniędzy.. Najpierw się remontuje dworzec lokalny, a potem ma się przenosić busy do centrum.. Gdzie tu logika? - zżyma się internautka.

Ratusz ignoruje mieszkańców...to cynizm i wyrachowanie - pisze pan Jerzy.

Konsultacje trwają już od 14 października?


Jak czytamy w ogłoszeniu, konsultacje społeczne na temat "projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nr 253/5/2013 - II "Dworzec" w Rzeszowie wraz z prognozą oddziaływania na środowisko" trwają od 14 października 2020 r., Jednak w związku ze stanem epidemii i sytuacją kryzysową z wiązana z COVID-19 decyzją prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, zostały zmienione na tryb zdalny.

Każdy, kto chce wziąć udział w zdalnych konsultacjach ma kilka godzin czasu na zgłoszenie i rozpatrzenie jego zgłoszenia przez urząd Miasta Rzeszowa. Konsultacje mają się odbyć za pośrednictwem komunikatora ZOOM, w dniu 18 listopada br. o godzinie 10.00. Biorąc pod uwagę specyfikę tego programu (ograniczona ilość miejsc), trzeba się śpieszyć ze zgłoszeniem.

Chwalebne jest, że prezydent postanowił umożliwić mieszkańcom wygodne wzięcie udziału w dyskusji na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nasuwa się jednak pytanie, czemu informacje o tych zdalnych konsultacjach postanowiono umieścić w miejscach publicznych raptem 1 dzień (sic!) przed ich terminem?

Redakcja rzeszow112.pl otrzymała tę informację dzięki uprzejmości internatów w dniu 17 listopada około godziny 18.30. Probowaliśmy się dodzwonić do rzecznika urzędu Miasta Rzeszowa, jednak nie odbierał telefonu.

Zgodnie z instrukcją zamieszczoną w ogłoszeniu zgłosiliśmy dziś mailowo chęć wzięcia udziału w jutrzejszych konsultacjach. Zachęcamy każdego, kto ma jutro czas, do niezwłocznego wysłania swojego zgłoszenia na maila\ sekretariat@brmr.erzeszow.pl

Będzie przebudowa dróg


Z dotychczas uzyskanych informacji wiemy, że projekt planu zakłada m.in. przebudowę układu komunikacyjnego przy ul. Kochanowskiego, Żółkiewskiego i Siemieńskiego. Wszystkie trzy ulice mają być poszerzone do trzech pasów ruchu, zyskać mają nowy chodnik, oświetlenie oraz ścieżkę rowerową.

Koncepcja poszerzenia do trzech pasów ruchu ul. Kochanowskiego, Żółkiewskiego i Siemieńskiego ma związek z przebudową przejazdu kolejowego nad ul. Batorego. Infrastruktura kolejowa została już zmodernizowana. Teraz czas na ruch miasta, bo do niego należy przebudowa ulicy Batorego i przejazdu pod nowym wiaduktem.

Według nowego planu zagospodarowania mają być gruntownie zmodernizowane drogi w centralnym rejonie miasta. Począwszy od ronda, które ma powstać u zbiegu ul. Fredry i Siemiradzkiego, przez przebudowę ulicy Batorego, po Siemieńskiego i Kochanowskiego. Przedłużona ma być również ul. Dworaka oraz poszerzona ul. Maczka. W ten sposób miasto chce przerzucić część napiętego dziś ruchu z okolic ul. Marszałkowskiej i Lwowskiej w kierunkach północnym i wschodnim.

Spodziewamy się, że jutro mieszkańcy będą mogli poznać szczegóły.