Centrum krwiodawstwa w Rzeszowie oraz strażacy apelują o pilną potrzebę oddawania wszystkich grup krwi. Potrzebne jest także osocze ozdrowieńców, które były chore na Covid-19.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie apeluje o honorowe oddawanie krwi. Z podobnym apelem wychodzą także Strażacy Ochotnicy. Obecnie potrzebne są pilnie wszystkie grupy krwi - zaznaczają organizatorzy.

- Jako strażacy gorąco apelujemy do wszystkich Państwa, mieszkańców, bratnich formacji mundurowych i ludzi dobrego serca o oddawanie krwi oraz osocza przez Ozdrowieńców. Nie bądź obojętny, pomóż uratować życie - piszą na swoim profilu społecznościowym strażacy z OSP Hucisko.

RCKK w Rzeszowie apeluje również o potrzebę oddawania osocza ozdrowieńców, którzy przeszli Covid-19. Jednak w tym przypadku jest potrzebny wcześniejszy kontakt z RCKK. Przypomina również, że ozdrowieńcem jest osoba, która przechorowała COVID-19, lub przeszła bezobjawowe zakażenie potwierdzone testem, lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl, została wyleczona i czuje się zdrowo co najmniej po 28 dniach od ustąpienia objawów lub 18 dniach od zakończenia izolacji.

- W związku trwającą trudną sytuacją epidemiczną nastąpiło znaczące obniżenie frekwencji honorowych dawców krwi w całej Polsce. Mając na uwadze Państwa zaangażowanie oraz dotychczasową współpracę zwracamy się z uprzejmą prośbą o zamieszczenie poniższej informacji w mediach społecznościowych. Jedynie wspólnie podjęte działania są w stanie kontynuować misję ratowania ludzkiego życia bez ograniczeń, jakie narzuca brak krwi - piszą na końcu strażacy.