Ponad 50 taksówkarzy przejechało dziś przez centrum Rzeszowa. Chcieli w ten sposób zwrócić uwagę rządu, że nie zostali objęci pomocą w ramach nowej tarczy antykryzowej.


Taksówkarze zbierali się od godz. 16 na parkingu pod halą Podpromie, zaś o godz. 17 wyjechali na główne ulice Rzeszowa. - Protestowaliśmy w sposób całkowicie pokojowy, bez blokowania ulic, bez utrudniania życia ludziom. Chcieliśmy w ten sposób jedynie zakomunikować rządzącym, że jesteśmy, i że także potrzebujemy pomocy - mówił nam przedstawiciel organizatorów.

Rzeszów. Taksówkarze przejechali przez miasto
Rzeszów. Protest taksówkarzy


Swój protest uzasadniali tym, że rząd poprzez zamknięcie kin, dyskotek, pubów, uczelni pozbawił ich bez znaczącej części dochodów. - Przychody spadły nam o ok. 90 proc. W związku z ograniczonym przemieszczaniem się ludzi ilość klientów korzystających z usług taksówek spadła w sposób bardzo znaczący - dodawał.

Rzeszów. Taksówkarze przejechali przez miasto
Rzeszów. Protest taksówkarzy


W swoim proteście wystosowali oni pięć punktów:
1. Wejście w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. uregulowań prawnych dla pośredników wydających zlecenia nielegalnym przewoźnikom.

2. Przywrócenie egzaminów ze znajomości topografii miasta oraz przepisów prawa miejscowego.

3. Skuteczna egzekucja obowiązującego prawa przez służby w zakresie ustawy o transporcie drogowym oraz przepisów prawa pracy i kodeksu skarbowego. Jedna usługa – jedno prawo dla wszystkich.

4. Powołanie zespołu roboczego, w skład którego wejdą również przedstawiciele branży taxi, którego celem byłoby przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o transporcie drogowym.

5. Wprowadzenie dla kandydatów na taksówkarzy, będących obcokrajowcami obowiązku uzyskania polskiego prawa jazdy oraz zaświadczenia niekaralności z kraju swojego pochodzenia.

Rzeszów. Taksówkarze przejechali przez miasto
Rzeszów. Protest taksówkarzy


W sprawie pomocy dla tej branży interweniowała także w sejmie Lewica. - Klub Parlamentarny Lewicy złożył poprawki do projektu ustawy w sprawie przeciwdziałania skutkom Covid-19 uwzględniając w nim działalność taksówek osobowych. Niestety nasze poprawki zostały odrzucone przez PIS! - mówi poseł Wiesław Buż.

Rzeszów. Taksówkarze przejechali przez miasto
Rzeszów. Protest taksówkarzy

Opozycja jednak nie składa broni. Senat zacznie dzisiaj pracę nad tą ustawą, i tam te poprawki zostaną zgłoszone przez senatorów Lewicy. - Kiedy ta ustawa wróci do Sejmu wraz z poprawkami, mam nadzieję, że ugrupowanie rządzące ich nie odrzuci - dodaje poseł W. Buż.