Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej zakupił nowy samolot typu Piper PA-28 Arrow do kształcenia przyszłych pilotów. Maszyna kosztowała ponad 1,3 mln zł.
Samolot typu Piper PA-28 Arrow jest trzecim tego rodzaju we flocie OKL do kształcenia studentów Politechniki Rzeszowskiej. Jest to amerykański samolot typu "complex": czteromiejscowym, jednosilnikowym, z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem śmigła. Jest wyposażony w czterocylindrowy silnik tłokowy Lycoming IO-360 o mocy 200 KM.

- Stojący tuż obok nas samolot to konkretny, namacalny przykład tego, jak ważna dla samorządu województwa i dla zarządu województwa jest kwestia wysokiego poziomu kształcenia przyszłych elit - mówił w czasie uroczystości w Jasionce marszałek Ortyl.

- Najważniejszym zadaniem samorządu województwa jest stymulowanie rozwoju regionu w wielu sferach - życia, nauki i gospodarki. Nowy samolot to nowe szanse, nowe możliwości kształcenia kolejnych roczników studentów Politechniki. Cieszę się, że swoimi działaniami możemy stwarzać młodym ludziom jeszcze lepsze możliwości, wpływając na ich rozwój, a tym samym rozwój Podkarpacia. Nasz region jest niezwykle mocno powiązany ze sferą lotnictwa. Teraz naszą rzeczywistość determinuje pandemia, ale musimy wybiegać naszymi działaniami naprzód, inwestować w przyszłość - podkreślał gospodarz województwa Władysław Ortyl.

Zakup nowego samolotu szkoleniowego był niezbędny dla kształcenia studentów Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa. Na Politechnice Rzeszowskiej od lat rośnie liczba studentów, którzy uczą się na prestiżowym kierunku Pilotaż. W 2017 roku było 132 studentów pilotów. W 2020 ta liczba wzrosła do 170. Aby zapewnić dostęp do sprzętu i wysoki poziom kształcenia oraz dostosowanie bazy dydaktyczno-szkoleniowej do obowiązujących wymagań kształcenia lotniczego niezbędna była inwestycja w nowy samolot szkoleniowy.

-Piper Arrow PA-28 to samolot amerykański. Spełnia on wymogi do kształcenia do licencji pilota samolotowego zawodowego. Wymogiem jest, aby samolot mógł być użyty, musi on być czteromiejscowy z chowanym podwoziem i zmiennym skokiem silnika. I ten samolot doskonale spełnia te warunki. Dodatkowo my tu szkolimy pilotów zawodowych z uprawnieniami do lotów według wskazań przyrządów i na samolotach jednosilnikowych. Ten samolot spełnia wymogi do licencji zawodowej z uprawieniami według wskazań przyrządów. Samolot jednosilnikowy nie może być użyty w przewozach pasażerskich. Natomiast może być wykorzystany w przewozach biznesowych - jako rodzaj taksówki powietrznej. I my chcemy, aby nasi studenci taką możliwość mieli - podkreślał Mieczysław Górak, dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej to znany i ceniony w Europie ośrodek, gdzie w czasie szkoleń i praktyk studenci zdobywają licencje, specjalności i uprawnienia oraz kwalifikacje lotniczych. To 14 samolot ośrodka, który korzysta także z wysokiej klasy 2 symulatorów lotu ALSIM ALX, które doskonale sprawdzają się w szkoleniu pilotów na różnych poziomach.