Od 1 stycznia zaczną kursować pierwsze pociągi w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. Na początek ruszą połączenia kolejowe Rzeszowa z trzema miastami na Podkarpaciu.
Głównym założeniem PKA jest większa częstotliwość kursów. Kolej aglomeracyjna ma połączyć z Rzeszowem Dębicę, Przeworsk, Strzyżów i Kolbuszową oraz mniejsze miejscowości na tych trasach. Pociągi PKA uzupełnią ofertę połączeń regionalnych i wspólnie będą jeździć w godzinach szczytu co 30 minut, a poza nimi co godzinę. Natomiast w weekendy co dwie godziny.

PKA będzie uruchamiana etapami. Najpierw, 1 stycznia 2021 r., ruszą połączenia kolejowe z trzema miastami:
- Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów (linia 91)
- Rzeszów – Dębica – Rzeszów (linia 91)
- Rzeszów – Strzyżów – Rzeszów (linia 106)

Przed końcem 2021 roku, po zakończeniu prac związanych z elektryfikacją linii 71, zostaną uruchomione połączenia w relacji: Rzeszów – Kolbuszowa - Rzeszów

Z kolei ostatnim etapem, który ruszy po wybudowaniu nowej linii kolejowej do lotniska w Jasionce, będzie połączenie w relacji: Rzeszów – Jasionka – Rzeszów

Pierwsze połączenia w ramach PKA obejmują dni 1-3 stycznia, a pociągi kursować będą następująco:

Rzeszów - Dębica - Rzeszów
- Dębica odj. 6:01 - Rzeszów Gł. przyj. 6:40 /kurs. codziennie 1-3.I/
- Rzeszów Gł. odj. 13:00 - Dębica przyj. 13:39 - kursuje 2.I /sobota/
- Dębica odj. 16:00 - Rzeszów Gł. przyj. 16:39 - kursuje 2.I /sobota/
- Rzeszów Gł. odj. 21:18 - Dębica przyj. 21:57 /kurs. codziennie 1-3.I/

Rzeszów - Strzyżów - Rzeszów
- Rzeszów Gł. odj. 16:01 - Strzyżów przyj. 16:38 - kursuje 2.I /sobota/
- Rzeszów Gł. 18:42 - Strzyżów przyj. 19:24 - /kurs. codziennie 1-3.I/
- Strzyżów odj. 19:35 - Rzeszów Gł. przyj. 20:17 - /kurs. codziennie 1-3.I/
- Rzeszów Gł. odj. 20:30 - Strzyżów przyj. 21:08 - kursuje 2.I /sobota/
- Rzeszów Gł. odj. 23:44 - Strzyżów przyj. 0:21 - kursuje 2.I /sobota/

W relacji Rzeszów - Przeworsk - Rzeszów pociągi PKA zaczną kursować od 4 stycznia.

W sumie, w dni robocze, od 4 stycznia tylko w ramach PKA będzie następująca liczba połączeń na dobę:

- 26 kursów w relacji Rzeszów - Strzyżów - Rzeszów

- 22 kursy w relacji Rzeszów - Przeworsk - Rzeszów

- 26 kursów w relacji Rzeszów - Dębica – Rzeszów

To daje łącznie 74 połączenia tylko w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Do tego dochodzą połączenia regionalne.

- Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna - poprzez zwiększone dotacje z budżetu województwa - to już projekt za ponad 700 mln złotych. Cieszymy się, że to przedsięwzięcie staje się faktem. Wierzymy, że oferta kolei aglomeracyjnej zachęci mieszkańców Podkarpacia do zostawienia samochodów i podróżowania pociągami - mówi marszałek województwa Władysław Ortyl.

Do obsługi PKA zostały kupione nowe pociągi. Osiem elektrycznych i dwa spalinowe składy produkcji Newag S.A. Nowy Sącz. Zapewnią wygodę i komfort podróżowania, gdyż będą mieć wiele przydatnych rozwiązań w transporcie podmiejskim:

- To między innymi większa liczba drzwi dla szybszej wymiany pasażerów, zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami oraz wewnętrznymi monitorami. Będzie też przystankowy system informacji komunikacji miejskiej. Pociągi będą mieć monitoring oraz biletomaty umożliwiające gotówkowe i bezgotówkowe formy płatności. Do tego klimatyzacja, system gaszenia pożaru i zliczania podróżnych. Są też ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dla podróżnych z dziećmi czy rowerzystów - wylicza Joanna Szozda, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP.

Operatorem PKA będzie spółka „PolRegio”, przewoźnik wyłoniony w trybie przetargu. Będzie on także realizował pozostałe połączenia regionalne na Podkarpaciu. Jest to ważne dla pasażerów, gdyż będą mogli korzystać z tej samej taryfy biletowej i honorowany będzie wspólny bilet ZTM Rzeszów. Umowa z PolRegio została podpisana w lipcu 2020 r., a jej wartość to niemal 466 mln złotych na obsługę PKA i połączeń regionalnych w latach 2021-2025.