Firma Moderna opublikowała wskazania, dawkowanie i sposób podawania szczepionki na Covid-19. Wśród najważniejszych odstęp czasowy, inny niż w przypadku szczepionki Pfizer-Biontech.
W środę 6 stycznia (na święto Trzech Króli) Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania na terenie starego kontynentu drugiej szczepionki na COVID-19, firmy Moderna. Z kolei w sobotę Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na swojej stronie opublikował jej charakterystykę, wśród znajdują się m.in. sposoby wykonywania szczepień.

W dokumencie zapisano, że szczepionka firmy Moderna służy do czynnego uodparpania osób w wieku 18 lat i starszych. Podobnie jak w przypadku szczepionki firmy Pfizer-Biontech, podaje się ją w cyklu dwudawkowym. Jednak podanie drugiej zaleca się po upływie 28 dni od podania pierwszej. Zaznaczono także, iż nie ma dostępnych danych o możliwości zamiennego stosowania preparatu Moderny z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia.

W dokumencie zapisano także, że szczepionkę należy podawać domięśniowo, a preferowanym miejscem jest mięsień naramienny.

W opublikowanym dokumencie zaznaczono ponadto przypadki, w których należy zachować ostrożność przy podawaniu szczepionki. Podkreślono także, że na razie nie jest znany okres ochronny zapewniany przez szczepionkę, ponieważ jest on ustalany w toku badań klinicznych. Charakterystyka opisuje też kwestie skuteczności. Zaznaczono, że może nie zapewniać pełnej ochrony przed upływem co najmniej 14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki.

- Tak jak w przypadku każdej innej szczepionki, COVID-19 Vaccine Moderna może nie zapewniać ochrony wszystkim osobom, które przyjmą szczepionkę - wskazano.