W tym roku ferie dla dzieci ze wszystkich miast w Polsce wyglądają zupełnie inaczej. Alternatywą dla nudy w domu może być pomysł Urban Labu w Rzeszowie, który chce dostarczyć rozrywkę dla dzieci w postaci zajęć online w popularnej grze Minecrafta.
Dzięki popularnej już od wielu lat grze Minecraft dzieci z Rzeszowa mogą stać się architektami przestrzeni miejskiej. Podczas akcji najlepsze projekty miejskie zbudowane w Minecrafcie zostaną wydrukowane w 3D. Na uczestników czekają niespodzianki.

Aby wziąć udział, należy zbudować model 3D, który tematycznie będzie nawiązywał do przestrzeni miejskiej. Model musi być zbudowany w Minecraft Education Edition na specjalnie przygotowanej mapie, zawierającej "wirtualne" drukarki 3D. W celu otrzymania mapy należy wysłać maila ze zgłoszeniem dziecka na adres mailowy: rkochanski@edu.erzeszow.pl

W mailu należy podać: imię i nazwisko dziecka, nazwa szkoły, klasa. Model może być budowany ręcznie lub z użyciem zaprogramowanego Agenta. W przypadku modeli budowanych przez Agenta wraz z modelem należy również przesłać plik ze skryptem oraz filmik z zarejestrowanym budowaniem modelu przez Agenta. Modele budowane przez Agenta będą otrzymywały dodatkowe punkty.

Pojedynczy model 3D:
- musi być zbudowany z pełnych bloków (najlepiej betonowych), na "małej" drukarce,
- musi stanowić spójną bryłę, połączonych ze sobą bloków,
- nie może przekraczać wymiarów 16x16x16 bloków,
- powinien zostać wyeksportowany blokiem budowli umieszczonym na mapie do modelu 3D w formacie GLB.

Modułowy model 3D:
- może składać się z maksymalnie z 4 części, które można ze sobą połączyć,
- musi być zbudowany z pełnych bloków (najlepiej betonowych),
- każda część musi stanowić spójną bryłę, połączonych ze sobą bloków,
- żadna część nie może przekroczyć wymiarów 16x16x16 bloków,
- poszczególne części muszą być zbudowane na “dużej” drukarce i wyeksportowane do jednego pliku GLB.

Prace należy przesyłać na adres rkochanski@edu.erzeszow.pl do dnia 13 stycznia 2021 roku. Prezentacja nadesłanych projektów odbędzie się 15 stycznia 2020 roku o godzinie 12:00. Wybrane projekty zostaną wydrukowane 3D. Wydruki będą realizowane w Urban Lab Rzeszów 15 stycznia br. przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia. Transmisja prezentacji na żywo odbędzie się 15 stycznia 2020 roku o godz. 12:00.

Na uczestników Ferii w Przestrzeni Miejskiej Minecrafta czekają niespodzianki.

Do udziału zapraszają organizatorzy wydarzenia: Gmina Miasto Rzeszów, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Artystycznej “Promotor”, Urban Lab Rzeszów, Szkoła Podstawowa nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia, Firma G2A.com Partner Technologiczny i Centrum Medyczne MEDYK.