Łącznie z dziewięcioma przedstawicielami pubów i restauracji z Rzeszowa spotkał się Wiesław Buż w swoim biurze poselskim. Zadeklarował im m.in. pomoc w opłacaniu koncesji na alkohol.
Przedstawiciele rzeszowskiej branży gastronomicznej spotkali się dziś w biurze poselskim posła Lewicy, Wiesława Buża, by omówić planowaną akcję okazania obywatelskiego nieposłuszeństwa, która zakłada otwarcie prowadzonych przez nich lokali gastronomicznych mimo pandemii i obowiązujących obostrzeń sanitarnych.

W spotkaniu wzięli udział właściciele następujących lokali:
Pub Piwnica,
Parole Art Bistro,
Pijalnia Rzeszowska,
Hokus Pokus,
Bue Bue,
Prohibicja,
Życie jest Piękne,
Roko Pub,
Bellanuna.

- Zgłaszali palące problemy dotyczące niemożności dalszego funkcjonowania. Jedna z podnoszonych tematów była kwestia lokali, które rozpoczęły swoja działalność przed 31 grudnia 2019. - mówi poseł Wiesław Buż. Data ta jest cezurą przyjętą w tarczach finansowych, jako kryterium możliwości ubiegania się o wsparcie finansowe. Restauratorzy zwracali uwagę na brak uwzględnienia w projektach pomocowych przedsiębiorstw, które rozpoczęły swoją działalność w terminie późniejszym, co skutecznie uniemożliwia tym biznesom ubieganie się o środki z rządowych tarcz.

Dla restauratorów problemem jest także poczucie bezradności wynikające z braku kontaktu z instytucjami odpowiadającymi za udzielanie pomocy.

- Czują się pozostawieni sami sobie, ponieważ w urzędach “odbijają się od ściany”. Notują od 70 do 90 procent spadku w obrotach, co nie pozwala im pokryć kosztów stałych, nie mówiąc o wypracowaniu zysku - argumentuje poseł Lewicy.

Problemem jest też konieczność opłacenia koncesji na alkohol, której stawka jest uzależniona procentowo od wysokości całej sprzedaży. - W ubiegłym roku nie mogli sprzedawać alkoholu, a opłatę musieli uiścić. - podkreśla W. Buż.

- Uzgodnienie ze spotkania jest takie, że poseł Wiesław Buż zgłosi się z wnioskiem do władz podkarpackich gmin, w którym zaproponuje rozwiązanie tego problemu z sugestią odstąpienia od egzekwowania należności z tytułu koncesji, by brak opłaty z uwagi na brak środków nie spowodował wygaśnięcia koncesji dla restauratorów - mówi Izabela Szpiech - Kasica, asystent Posła na Sejm RP Wiesława Buża

Poseł zapewnił, że zwróci się także do premiera Mateusza Morawieckiego z interpelacją, w której opisze przedstawione problemy i zawnioskuje o wskazanie przez rząd rozwiązań, które im zaradzą i doprowadzą do właściwego i pilnego skierowania pomocy dla przedsiębiorców.

Uczestnicy spotkania umówili się na kolejne spotkanie z posłem w najbliższych dniach. Ponadto biuro poselskie przekazało materiały formalno-prawne zawierające instrukcje jak należy się zachować w wypadku kontroli.