Lada dzień zostanie podpisana umowa z wykonawcą na budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Zakończyła się kontrola uprzednia przetargu.
Ostatnia prosta przed rozpoczęciem budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego została zrealizowana. Co prawda miasto wybrało już wykonawcę już na początku grudnia ubiegłego roku, to jeszcze sam przetarg musiał przejść tzw. kontrolę uprzednią.

- Właśnie zakończyła się kontrola uprzednia przetargu. Nie stwierdzono żadnych uchybień. Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji odbędzie się w ciągu kilkunastu najbliższych dni - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Przypomnijmy, że firmą, która będzie odpowiedzialna zaprojektowanie, a następnie zbudowanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego, jest Budimex z Warszawy. Zatem koszt tej inwestycji będzie wynosić miasto 73 750 800 zł.

Inwestycja podzielona na dwie części

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego została podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności wykonawca będzie musiał przebudować plac dworcowy przy ulicy Grottgera. Na placu powstaną perony autobusowe oraz dwupozimowy parking podziemny. W ramach przebudowy ul. Grottgera do wykonania będzie rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Asnyka oraz przebudowa jezdni ul. Grottgera.

W drugiej kolejności w systemie projektuj i buduj, zostanie przebudowany budynek samego dworca kolejowego. Zaplanowano przebudowę segmentu A i B budynków Dworca PKP, poprzez zmianę układu funkcjonalno-użytkowego. Będzie miało to na celu zwiększenie komfortu oraz poszerzenie możliwości dla podróżnych, którzy mają ograniczone możliwości poruszania się. Zostaną także stworzone nowe systemu teleinformatyczne. W podziemiach znajdą się kasy biletowe oraz system wyświetlający rozkład pociągów i autobusów.

Zakończenie budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego planowane jest na sierpień 2023 roku. Większość środków pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.