O depresji wśród dzieci i nastolatków mówi się od jakiegoś czasu bardzo dużo. Wskaźniki samobójstw wśród najmłodszych są przerażające. Rośnie liczba prób samobójczych, okaleczeń, a depresja stała się chorobą cywilizacyjną, zwłaszcza wśród najmłodszych.
Niektóre badania wskazują, że nawet 20 procent dzieci i młodzieży może zmagać się z problemami świadczącymi o zaburzeniach psychicznych. Tymczasem, psychologowie zatrudnieni są jedynie w około połowie polskich szkół. - To trzeba zmienić, jeśli chce się skutecznie działać na rzecz zdrowia psychicznego Polek i Polaków - uważa Teresa z Młodych Razem.

Tę sytuację zmienia obywatelski projekt ustawy, autorstwa młodych działaczy Fundacji na Rzecz Praw Ucznia, pod którym trwa zbiórka. Ustawa wprowadzić ma obowiązek zatrudniania psychologa w każdej polskiej szkole.

W piątek 22 stycznia w Rzeszowie działacze Młodych Razem i partii Razem rozpoczęli zbiórkę pod projektem i będą ją prowadzić w najbliższych tygodniach. - Planujemy zbiórkę podpisów również w innych miastach, między innymi Mielcu, Przemyślu i Krośnie. O zdrowie psychiczne trzeba dbać, w szczególności teraz w trudnym okresie izolacji młodych osób od rówieśników w szkołach - dodaje Kacper Kowalski.

Szczegóły na temat zbiórki będą umieszczać na swoich stronach na Facebooku: Razem Podkarpackie i Młodzi Razem Podkarpackie

- Popieramy obowiązek zatrudnienia psychologa w każdej szkole, ponieważ jest to europejski standard. Sam chodziłem do szkół, w których zawsze była pani psycholog czy osoba po psychologii. Nie może być tak, że młodzi ludzie zostają pozostawieni sami sobie w trudnej chwili, kiedy są ofiarą przemocy w domu, szkole, poza i nie mają się do kogo zwrócić - mówi Krzysztof Jasiński z partii Razem.

- Psycholog jest po to, aby wyłapywać problemy i pomagać kiedy młoda osoba zostaje sama. Jeśli nie chcemy zawieść młodych ludzi, to musimy podjąć realne działania. Należy również docenić fakt, iż ta inicjatywa wychodzi ze strony samych uczniów, którzy mają w sobie więcej dorosłości niż niejeden polityk - dodaje Emma Schläppi

Obywatelski projekt ustawy można znaleźć na stronie: LINK. Karty do podpisów można wydrukować, zebrać podpisy, a następnie przekazać je do działaczy Młodych Razem lub Razem Podkarpackie. Oni prześlą je autorom projektu ustawy.

Kartę z podpisami można też osobiście wysłać do Fundacji.