Podczas wtorkowej konferencji, Poseł Wiesław Buż, podczas której poruszał najważniejsze sprawach ostatnich tygodni.

Podczas konferencji prasowej Poseł odnosił się do następujących tematów:- kampanii reklamowej dla Województwa Podkarpackiego, która ma być realizowana przez Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka Sp. z o. o.,

- projektu ustawy KKP Lewicy, która dotyczy planu ratunkowego dla przedsiębiorców i samorządów,

- odpowiedzi, jaką otrzymał na złożoną interpelację, dotyczącą badań nad skutecznością stosowania amantadyny w leczeniu COVID-19.

Port lotniczy Rzeszów-Jasionka

Na początku konferencji prasowej Poseł Buż poruszył sprawę kampanii reklamowej dla Województwa Podkarpackiego, która ma być realizowana przez Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Zwrócił się on z listem do Marszałka Ortyla, w którym zawarł swoje wątpliwości odnośnie tej sprawy. Chodzi tutaj o to:

- dlaczego lotnisko otrzymało takie zlecenie i czy jest do niego dobrze przygotowane,

- czy takie działania, żeby 18 mln złotych przekazać na reklamę, są zasadne (w dobie zamknięcia lotnisk),

- czy nie lepiej takich środków przekazać na potrzeby podkarpackich przedsiębiorców,

- Obawiam się, że jest to ukryte dofinansowanie dla portu lotniczego- mówił Poseł Buż.

Poseł Buż podał również przewidywania ekspertów, według których transport lotniczy w nadchodzącym roku również będzie mocno ograniczony.

- W obliczu stanu epidemiologicznego oraz wywołanym nim kryzysu gospodarczego muszę poddać w wątpliwość zasadność realizowania tego projektu. Nie ulega wątpliwości, iż sytuacja wywołana epidemią koronawirusa Sars-Cov-2 wpływa destrukcyjnie na polską gospodarkę, co przekłada się na kondycję finansową różnych podmiotów gospodarczych i gmin- pisze Poseł Wiesław Buż w swoim liście do Władysława Ortyla.

Poseł zaznaczył, że jest zwolennikiem wsparcia portu lotniczego, ale nie w takiej formie, która jego zdaniem powinno być czytelne i rzetelne.

Projekt KKP Lewicy o wsparciu dla przedsiębiorców

Kolejnym punktem konferencji było przedstawienie projektu ustawy KKP Lewicy, która dotyczy planu ratunkowego dla przedsiębiorców i samorządów.

- Kilka dni temu spotkałem się z przedsiębiorcami, restauratorami (z ich inicjatywy przyp. red.). Wysłuchałem ich żalów i próśb co do wsparcia i funkcjonowania. Po wysłuchaniu ich propozycji skierowałem do premiera zapytanie, jak zamierza pomóc przedsiębiorcom w czasie epidemii- mówił Poseł Buż.

Zaznaczył on, że biznesu założone początkiem roku 2020 nie mogą liczyć na wsparcie (w obecnej formie tarczy) ze względu na brak okresu porównawczego. Mówił on, że rząd powinien rozszerzyć tarczę dla kolejnych branży działalności m.in. produkcja żywności, przewóz osób, hotele, pensjonaty czy sprzedaż obuwia i odzieży.

Poseł Buż mówił, że nieetyczne jest zastraszanie przedsiębiorców otwierających się w dobie pandemii, ponieważ rząd w żaden sposób nie wsparł ich w okresie gdy najbardziej tego potrzebowali.

- Uważam, że w takiej sytuacji, że to rząd powinien przyjechać do tych przedsiębiorców, w jaki sposób można im pomóc i podejść do sporawy, być może, indywidualnie i tym przedsiębiorcom udzielić daleko idącego wsparcie- mówił Poseł.

Zaznaczył on, że przedsiębiorcy są zmuszeni otwierać się w dobie pandemii, ponieważ są w sytuacji tragicznej i z każdym kolejnym dniem, sytuacja się pogarsza. Zwrócił on uwagę, że jakiekolwiek wsparcie jest kierowane do nich zbyt późno.

KPP Lewicy przygotował projekt własnej ustawy, w którym chce poprawić ten stan rzeczy. Zapowiedział on, że Lewica zrobi wszystko, żeby projekt trafił jak najszybciej pod obrady Sejmu. W projekcie tym:

- wydłużono czas pomocy z 3 do 6 miesięcy,

- żeby objął on wszystkich przedsiębiorców, którzy wykażą, że ponieśli straty w dobie pandemii,

- podniesienie dotacji z 5 tys. do 15 tys. złotych

- wsparcie gmin w wysokości 4 mld, złotych

Sprawa amantadyny

Poseł Buż wysłał list do Ministerstwa, w którym zwracał uwagę na konieczność przeprowadzenia badań nad amantydą. Jak zaznaczył, odpowiedź Ministerstwa jest bardzo wymijająca i nie mówi, że lek ten jest szkodliwy, niewskazany etc.

- Lekarz ma pewnie swoja rację i należy go w tym wspierać. W liście nie ma nic o tym, że środek ten jest nieskuteczny, przeszkadza czy jest niewskazany- mówił Poseł.

Zaznaczył, że Ministerstwo nie mówi nic o samym leczeniu koronawirusai skupia się wyłączeni na szczepionkach. Mówił on, że należy wspierać badania nad nowymi lekami na Covid-19.