29 stycznia Komisja Europejska wydała pozytywną opinię dla brytyjskiej szczepionki firmy AstraZeneca. W Polsce szczepieni nią będą osoby między 18 a 60 rokiem życia zapowiada szef KPRM.
Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną opinię o dopuszczeniu do obrotu w Unii Europejskiej szczepionki AstraZeneca przeciw COVID-19 i zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tej szczepionki dla osób w wieku od 18 lat. Pozytywne opinie EMA otrzymały do tej pory dwie szczepionki firm Pfizer i Moderna, które są już też dopuszczone do obrotu na terenie UE.

Szczepionka AstraZeneca została opracowana we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim. Jest to szczepionka wektorowa, inna niż preparaty Pfizera i Moderny. Preparat AstraZeneca opiera się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Wektory po dostaniu się do komórki człowieka są w stanie wytworzyć wybrane białka patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Szczepionka Oxford/AstraZeneca zawiera zmodyfikowanego wirusa, będącego nośnikiem mRNA, ale nie jest to koronawirus, z który stał się przyczyną pandemii tylko adenowirus. 

Szczepionkę AstraZeneca podaje się domięśniowo w dwóch dawkach - drugą dawkę można podać pomiędzy 4 a 12 tygodniem od przyjęcia pierwszej. W przeciwieństwie do szczepionek Pfizera i Moderny jest łatwa w przechowywaniu, bo może być przechowana w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza. Przy zastosowaniu optymalnej dawki jej skuteczność sięga od 62 do 90 proc.