Funkcjonariusze KWP w Rzeszowie zatrzymali dwóch obywateli Wietnamu zamieszanych w produkcję metamfetaminy. Teraz grozi im do nawet do 15 lat więzienia.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie przedstawił zatrzymanym zarzuty dotyczące wytwarzania znacznych ilości metamfetaminy kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto jeden z zatrzymanych usłyszał zarzuty dotyczące uprawy znacznej ilości marihuany nie mniejszej niż 44 kg o wartości ponad 600 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 53 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz z art. 63 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Już wcześniej Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował wobec jednego z podejrzanych akt oskarżania o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się wytwarzaniem marihuany na plantacjach prowadzonych na terenie Polski.

Podejrzanym, za zarzucane im przestępstwa narkotykowe, grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą wysoką karę prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Plantacje marihuany

Śledztwo prowadzone przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej uprawy konopi innych niż włókniste, z których można było wytworzyć znaczną ilość narkotyków. W trakcie śledztwa zlikwidowano plantacje marihuany znajdujące się na terenie województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i śląskiego.

Dotychczas Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował trzy akty oskarżenia przeciwko 23 osobom, a w sprawach tych zapadły już trzy wyroki skazujące.