- Chcę i będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych, a także stowarzyszeń czy działaczy ruchów miejskich - mówił dziś Konrad Fijołek. Dziś Radny Miasta Rzeszowa ogłosił swój start w wyborach.
Dokonało się. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w poniedziałek 15 marca, równo o godz. 12 na rzeszowskim rynku Konrad Fijołek został zaprezentowany jako kandydat wszystkich głównych partii opozycyjnych w Polsce na prezydenta miasta Rzeszowa. Poparły go m.in. Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Ruch Szymona Hołowni, PSL oraz Lewica.

- Chcę i będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych, a także stowarzyszeń czy działaczy ruchów miejskich. Jednak wskazali mnie przede wszystkim mieszkańcy tego miasta - mówił o sobie Konrad Fijołek.
Konrad Fijołek

Najważniejszymi punktami jego programu ma być uchwalenie studium uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego na miarę XXI wieku oraz przesunięcie ciężaru inwestycji deweloperskich na człowieka oraz na firmy.

Uchwalenie planów zagospodarowania dla całego Rzeszowa

Jednym z poważniejszych problemów, na które narzekali mieszkańcy Rzeszowa, ale także architekci i działacze miejscy jest brak studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego dla całego Rzeszowa. Liczne inwestycje, niszczenie zielonych terenów oraz stawianie bloków "gdzie popadnie", to były główne zarzuty do prezydenta Tadeusza Ferenca.

- Zdaję sobie sprawę z tego, iż jednym z głównych problemów Rzeszowa był brak dostępu do informacji o planowanych inwestycjach. Nie może być tak, że pod dyktando deweloperów są zmieniane wszelkie plany czy zapisy - mówiła pani Aldona Wysocka, architekt oraz działaczka "Polski 2050".
Fijołek: Będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych
Aldona Wysocka


Zmianę tego podejścia obiecuje właśnie Konrad Fijołek. - Musimy doprowadzić do tego, aby każdy inwestor, ten mały czy duży miał jednakowe szanse na realizację swoich inwestycji. Ale muszą być one robione z głową. Żeby deweloper, który buduje swoje osiedle, nie tylko wybudował bloki, ale także zapewnił zieleń miejską czy dostęp do atrakcji dla dzieci. I żeby nie było różnych wymagań w jednym pokoju dla różnego rodzaju inwestorów - mówiła Aldona Wysocka.

Budka: Konrad Fijołek jest gwarantem obrony samorządności

Dopiero w przeciągu ostatnich dni się wyjaśniło, że kandydatem m.in. Platformy Obywatelskiej na prezydenta Rzeszowa będzie Konrad Fijołek. Zdaniem Borysa Budki jest on najlepszym gwarantem ochrony samorządu przed PiS-em.

- Blisko dwa tygodnie obiecałem, że to Rzeszowianie wybiorą swojego kandydata i tak też się dzisiaj stało. Jesteśmy tutaj dzisiaj wspólnie, aby podkreślić, że idea samorządności, obywatelskości, ale przede wszystkim elementarnej przyzwoitości nakazuje poparcia jednego słusznego kandydata. Owszem, są wśród nas ludzie, którzy mają swoje ambicje, ale oni zdecydowali się je zarzucić na rzecz wspólnej sprawy - mówił na dzisiejszej konferencji przewodniczący PO, Borys Budka.
Fijołek: Będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych
Borys Budka

W podobnym duchu wypowiadała się liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka. - Rzeszów nie potrzebuje barw politycznych, nie potrzebuje wojny na górze, ale potrzebuje samorządności i odpowiedzialności, ale także demokratycznego rozdziału funduszy europejskich, w tym zadbania o każdą osobę. To wszystko gwarantuje Konrad Fijołek - mówiła Barbara Nowacka.
Rzeszów. Konrad Fijołek ogłasza swój start w wyborach na prezydenta
Barbara Nowacka, Liderka Inicjatyw Polskiej


Hołownia i Kosiniak: postawić na zieleń

Poparcia Konradowi Fijołkowi udzieliły także ugrupowanie Szymona Hołowni, oraz PSL, które widać ostatecznie zrezygnowało z wystawiania własnego kandydata, którym miał być Edward Słupek.

- Uznaliśmy ostatecznie, że połączenie wspólnych sił, różnych organizmów politycznych jest najważniejsze. To jest ważne, że jak jedni się dzielą i wystawiają różnych kandydatów na prawicy, to my łączymy siły - mówił w rozmowie z nami Władysław Kosiniak Kamysz.
Rzeszów. Konrad Fijołek ogłasza swój start w wyborach na prezydenta
Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL


Lider PSL-u powiedział także, że Konrad Fijołek jest gwarantem realizacji zielonego, postawienia na infrastrukturę społeczną czy na zieleń.

Swojego poparcia Konradowi Fijołkowi udzielił Ruch Szymona Hołowni. - My od samego początku mówiliśmy o tym, że kandydat na prezydenta nie może być przywieziony z Warszawy, ale musi się wywodzić właśnie z Rzeszowa. Umówiliśmy się Konradem Fijołkiem, że jednym z jego priorytetów będzie jakość powietrza, komunikacja publiczna czy zielona przestrzeń - mówił lider tego ruchu, Szymon Hołownia.
Fijołek: Będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych
Konrad Fijołek dziękuje dr Marcinowi Jurzyście

- Wierzę, że Rzeszów pod rządami Konrada Fijołka będzie otwarty dla wszystkich, także dla ludzi z niepełnosprawnościami. Nasze miasto powinno być antydyskryminacyjne nie tylko w deklaracjach, ale także w rzeczywistych działaniach - dodawał dr Marcin Jurzysta.

Czarzasty: Fijołek na prezydenta Polski!

Lider sejmowej Lewicy w sobie znany, humorystyczny sposób wprost rozpływał się w peanach na cześć kandydata. Stwierdził, iż Konrad Fijołek ma duże szanse, aby zostać prezydentem Polski. - Konrad jesteś pierwszym człowiekiem w naszym kraju, który na jednym placu zgromadził Budkę, Hołownię i Czarzastego - żartował Włodzimierz Czarzasty. Zdaniem lidera Lewicy, Konrad Fijołek wygra wybory, bo "był socjalistą za młodu" i "wokół siebie zjednoczył opozycję". - Nie będę mówił co masz robić w Rzeszowie, bo moim zdaniem wiesz to ode mnie tysiąckrotnie lepiej - zakończył Czarzasty.
Fijołek: Będę kandydatem wszystkich sił prodemokratycznych
Włodzimierz Czarzasty gratuluje Konradowi Fijołkowi

Fijołek: Rozwój Rzeszowa 2.0

Jednak głównym aktorem tego występu był właśnie Konrad Fijołek. W swoich deklaracjach mówił on, że w dotychczasowej polityce powinno się nieco zmienić.

- Przez te wszystkie lata życia w mieście widziałem, jak to miasto się rozwija. Jednak w każdej polityce można coś zmienić. I ja to obiecuję. Będziemy szanować dorobek miasta, ale też zrobimy ogromny skoku naprzód. Będziemy szanować i pielęgnować sukcesy tego miasta ostatnich lat, ale dokonamy niezbędnych i oczekiwanych przez mieszkańców zmian - mówił Konrad Fijołek.

Zobacz naszą relację na żywo:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.