Projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle to pomysł pracowników Instytutu Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Może on znaleźć zastosowanie w wielu branżach.
Przewodniczącym zespołu opracowującego innowacyjną koncepcję jest dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR. Natomiast sam projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle finansowany jest w ramach drugiego konkursu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Jak to jest zrobione? Specyfikacja techniczna powłoki antybakteryjnej


Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna na szkle w założeniu ma służyć do pokrywania różnych powierzchni, w celu zapewnienia im antybakteryjnych funkcji. Aby było to możliwe, powłoka ma posiadać unikalny skład fazowy i nanokrystaliczną strukturę. Natomiast jej działanie aktywowane byłoby światłem widzialnym.

Będzie również przeźroczysta, by nie wpływać na funkcjonowanie pokrytych nią przedmiotów, np. ekranów telefonów. Przy czym jednocześnie będzie także wytrzymała i nie będzie się zużywać.

Jaki jest zakres zastosowania w gospodarce powłoki antybakteryjnej?


Szkło jest materiałem, który ma bardzo szerokie zastosowanie w wielu branżach. Jak do tej pory dawało ono jedynie ochronę mechaniczną. Projekt zakłada, że powłoka będzie stosowana wszędzie tam, gdzie do tej pory wykorzystywano powierzchnie szklane, wzbogacające je o właściwości antybakteryjne. Dzięki temu może znaleźć zastosowanie nie tylko w przypadku aparatów i urządzeń medycznych, ale również w niemalże w każdej dziedzinie gospodarki.

Może być też pożądanym produktem szczególnie w przypadku technologii mobilnych, takich jak telefony komórkowe, tablety itp. Są to artykuły codziennego użytku, z którymi człowiek ma bezpośredni kontakt poprzez dotyk, dlatego zabezpieczenie ich przed bakteriami może znaleźć szerokie grono zainteresowanych. Mówi o tym sam dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR.:

Pomysł na opracowanie i wytworzenie powłoki antybakteryjnej zrodził się wcześniej i miał na celu ochronę przed bakteriami, zwłaszcza opornymi na antybiotyki. Pandemia wymogła opracowanie powłok do aplikacji na elementy codziennego użytku, jak wyświetlacze dotykowe, na których znajduje się najwięcej bakterii. Badania prowadzone poza projektem pozwalają sądzić, że powłoki wykazują również działanie antywirusowe, co znacząco zwiększa potencjał komercjalizacyjny

Powłoka nanokompozytowa - dostępność w najbliższych latach


Tworzenie tej innowacyjnej technologi, na daną chwilę jest na etapie opracowanych planów. Wsparcie finansowe projektu z I naboru pozwoliło zwiększyć stopień gotowości technologicznej produktu do poziomu 4 (przeprowadzane są pierwsze próby opracowania i testowania prototypu w warunkach laboratoryjnych).
Dzięki pomocy Podkarpackiego Centrum Innowacji prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie możliwa komercjalizacja wyników badań, a tym samym wprowadzenie artykułu na rynek. Jednak jak mówi lider projektu Andrzej Dziedzic:

Niezbędny jest kolejny nabór na wnioski, mający na celu zwiększenie stopnia gotowości technologicznej produktu, czyli komercjalizację otrzymanych wyników badań.

Rzeszów może zatrząść światem technologicznym - kolejny projekt!


Nanokompozytowa powłoka antybakteryjna to nie jedyny projekt zespołu z Uniwersytetu Rzeszowskiego, który może zrewolucjonizować gospodarkę. Punktem wyjścia badań dr hab. Andrzej Dziedzic prof. UR było stworzenie powłoki do zastosowania na węzły tarcia w maszynach i urządzeniach, w których wykorzystuje się łożyska ślizgowe.

Powłoka do zastosowań tribologicznych opracowana w ramach projektu z pierwszego naboru przyczynia się do obniżania kosztów eksploatacji elementów maszyn i urządzeń, co zawsze rodzi zapotrzebowanie na tego typu produkt.

Jednak jak zauważył sam lider projektu:

Projekt z drugiego naboru dotyczący powłoki antybakteryjnej na szkła naklejane na wyświetlacze, w dobie pandemii wydaje się mieć większą szansę komercjalizacyjną. Jednak wszystkie te powłoki powstają z wykorzystaniem zaawansowanej drogiej technologii rozpylania magnetronowego.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.