Łącznie 8,5 mln maseczek jednorazowych trafi do mieszkańców na Podkarpaciu. Dodatkowy sprzęt na walkę z Covid-19 otrzymają także placówki medyczne.
- Do podkarpackich szpitali trafiły kolejne respiratory, kardiomonitory i pompy infuzyjne - powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Zapowiedziała również, że do mieszkańców województwa trafią maseczki ochronne.

- Jesteśmy w trakcie zmagań z kolejną falą zachorowań na COVID-19. Aby ułatwić przede wszystkim białemu personelowi walkę ze skalą zachorowań w naszym regionie, realizujemy stałe dostawy sprzętowe z Agencji Rezerw Strategicznych. W tym tygodniu kolejne podmioty lecznicze tj. Centrum Medyczne w Łańcucie, Szpital Specjalistyczny w Jaśle, Kliniczny Szpital Nr 1 w Rzeszowie, Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie, Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – zostały zaopatrzone w niezbędny sprzęt. Do szpitali trafiły respiratory, kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz centrala monitorującą kardiomonitora. Bieżąca dostawa trwa adekwatnie do zgłaszanych potrzeb - powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

Dodała również, że wkrótce – w związku ze zwiększoną liczbą łóżek covidowych, które będą utworzone w Szpitalu MSWiA w Rzeszowie – ta jednostka otrzyma dodatkowe respiratory i kardiomonitory.

W dniach 24 -26 br. został przekazany sprzęt medyczny dla 5 szpitali województwa podkarpackiego:
- Szpital Specjalistyczny w Jaśle – 5 szt. respiratorów
- Centrum Medyczne w Łańcucie – 6 szt. kardiomonitorów i 100 szt. pomp infuzyjnych
- Kliniczny Szpital Nr 1 w Rzeszowie – 5 szt. respiratorów
- Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie – centrala monitorująca kardiomonitora
- Szpital Specjalistyczny w Brzozowie – 10 szt. pomp infuzyjnych.

- Kolejne ważne działanie to inicjatywa przekazania do jednostek samorządy terytorialnego – za pośrednictwem Państwowej Straży Pożarnej przy włączeniu się do dystrybucji 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej – maseczek jednorazowych, które trafią do każdego mieszkańca naszego regionu. W tej chwili otrzymaliśmy pierwszą partię maseczek chirurgicznych w liczbie 1 275 tys. sztuk z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Trafią one w pierwszej kolejności do tych powiatów, gdzie współczynnik zapadalności jest największy - mówiła wojewoda.

Docelowo województwo podkarpackie otrzyma 8 500 000 szt. maseczek chirurgicznych z przeznaczeniem po cztery maski na mieszkańca województwa powyżej 4 roku życia.

O zaangażowaniu służb w walkę z pandemią mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkarpacki komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec oraz ppłk Tomasz Poninkiewicz, zastępca dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Działania strażaków i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej od samego początku trwania epidemii polegały na pomocy mieszkańcom regionu – były to m.in. dowozy osób starszych do punktów szczepień, dystrybucja materiałów informacyjnych, środków ochrony osobistej i dezynfekcji, działania związane z pobieraniem wymazów (ponad 20 tys. wymazów wykonanych przez żołnierzy WOT), wspieranie Policji w kontroli kwarantanny, pomoc udzielana kombatantom i osobom starszym - mówił ppłk Tomasz Poninkiewicz.