Mimo że trzy razy wyłaniano wykonawcę przedszkola oraz żłobka na Budziwoju, to za każdym razem pojawiał się ten sam problem. Teraz miastu najwyraźniej znudziła się ta zabawa, więc władze postanowiły pójść nieco inną drogą.
Przypomnijmy, na początku sierpnia ub. roku Rzeszów ogłosił przetarg na wykonawcę, którego zadaniem miało być zaprojektowanie, a następnie zbudowanie przedszkola oraz żłobka na osiedlu Budziwój. Stało się tak, ponieważ magistrat nareszcie dostrzegł, iż na osiedlu w przeciągu ostatnich lat gwałtownie przybyło ludzi, zwłaszcza młodych małżeństw z dziećmi, a osiedle nadal nie posiada tego typu obiektu z prawdziwego zdarzenia. Więcej o samej inwestycji przeczytacie Państwo tutaj: Rzeszów zbuduje żłobek i przedszkole na osiedlu Budziwój [wizualizacja]

Zabawa wykonawców z KIO

Kilka tygodni temu udało się później wybrać wykonawcę. Jednak jak to czasem bywa w przypadku miejskich inwestycji, zaczęła się zabawa odrzuconych wykonawców z odwołaniami do Krajowej Izby Odwoławczej.

Za pierwszym razem przetarg wygrała firma "Remontowo-Budowlany Jan Ciepły" z Rzeszowa. Oferta spółki była co prawda o milion wyższa zł od początkowo zakładanych kosztów, ale władze postanowiły dołożyć brakującą kwotę. Jednak odrzuceni wykonawcy postanowili złożyć zażalenie do KIO, które okazało się skuteczne.

Na skutek tego rzeszowski magistrat po raz drugi musiał rozpisać przetarg. Tym razem wygrała go firma "Solkan" z Rzeszowa. Jednak ta firma zaproponowała jeszcze wyższą kwotę od poprzedniego wykonawcy (15 862 380 zł). Jednak wówczas znów pojawiło się odwołanie do KIO. Pozostali wykonawcy najwyraźniej stwierdzili, że skoro ratusz tak chętnie dokłada pieniędzy do tej inwestycji, to może warto jeszcze powalczyć o wygraną w przetargu.

I tak za trzecim podejściem przetarg znów wygrała firma "Solkan".

Inwestycja rozłożona na dwa etapy

Koszt budowy żłobka rósł za każdym razem, a miastu najwyraźniej znudziła się ta zabawa z wykonawcami. Zmianę podejścia ratusza do tej inwestycji nastąpiła bowiem wraz ze zmianą władz. Po objęciu rządów Marek Bajdak popatrzył, co się dzieje, policzył koszty, porównał je z zamiarami inwestycyjnymi miasta i orzekł: wystarczy tego dobrego. I oferta firmy "Solkan" została odrzucona. W grze została jeszcze oferta opiewająca na kwotę blisko 20 mln zł, ale tym bardziej ratusz nie pozostawiał wątpliwości co do swojej decyzji.

Miasto postanowiło też przemeblować plany budowy tego żłobka. Początkowo zakładano bowiem, że inwestycja odbędzie się w systemie "zaprojektuj - buduj". Jednak Marek Bajdak nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. W pierwszej kolejności miasto ogłosi przetarg na projekt, a następnie dopiero na budowę.

- Ja sam osobiście jestem umiarkowanym zwolennikiem tego systemu, ponieważ nie zawsze zamawiający jest przekonany, że chciał uzyskać to co mu wykonawca przedkłada - mowił na dzisiejszym posiedzeniu RM Marek Bajdak.

Dodatkowo p.o. obowiązki prezydenta uważa, że obiekt nie powinien być wykonany w wersji modułowej, a tradycyjnej.

A zatem, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę projektu tej inwestycji ? - W budżecie są już zabezpieczone pieniądze na przetarg, który będzie miał na celu wyłonienie wykonawcy. Najprawdopodobniej zostanie on ogłoszony w kwietniu - mówi nam Artur Gernand z biura prasowego UM Rzeszowa.

Zatem, jeśli wszystko pójdzie po myśli władz miasta, w przyszłym roku ruszy budowa przedszkola, a zarazem także żłobka na Budziwoju.


~Budziwojak

10-05-2021 20:17 2 0

Może za 5 lat będzie gotowe.
Odpowiedz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.