W związku z pracami zespołu ds. analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, MOP Kaszyce na A4 został zamknięty do czasu opracowania i wdrożenia rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo w tym miejscu.

Dwa tragiczne wypadki na A4

Przypomnijmy, w marcu w przeciągu niespełna trzech tygodni, w pobliżu MOP Kaszyce, doszło do dwóch wypadków z udziałem autokarów. Pierwszy z nich miał miejsce w nocy w sobotę 6 marca. Z ustaleń policji wynikało, że autobus uderzył w osłonę energochłonną przy końcu pasa zjazdowego na MOP Kaszyce, a następnie w bariery i przewrócił się do rowu. Na miejscu przez kilka trwała akcja ratownicza prowadzona przez służby. W wyniku tego zdarzenia rannych zostało 54 osób, w tym 10 ciężko. Niestety 4 osoby zginęły. Szczegóły, zdjęcia oraz filmy z tego zdarzenia zobaczycie Państwo tutaj: A4. Kaszyce. Autokar przebił bariery i przewrócił się na bok. 5 osób nie żyje!

Natomiast niespełna trzy tygodnie później, w nocy z piątku na sobotę, dokładnie w tym samym miejscu, doszło do niemal identycznego zdarzenia. W jego wyniku śmierć poniosła jedna osoba, natomiast 9 zostało rannych. Szczegóły, filmy oraz zdjęcia znajdziecie Państwo tutaj: A4. MOP Kaszyce. Kolejny wypadek autokaru!

Radykalne działania GDDKiA

W nastepstwie tych dwóch tragicznych wydarzeń w pierwszej kolejności została przeprowadzona wizja lokalna. Wówczas nie stwierdzono uchybień w oznakowaniu pionowym i poziomym. Nawierzchnia była w stanie dobrym, bez ubytków. Inżynieria ruchu drogowego nie miała wpływu na zaistnienie zdarzenia. Miejsce jest oświetlone, z dobrą widocznością.

Niemniej jednak, GDDKiA mając na uwadze bezpieczeństwo użytkowników autostrady A4, postanowiła zamknąć MOP Kaszyce i powołać zespół, który przeprowadzi analizy mające na celu wypracowanie dodatkowych rozwiązań, których wprowadzenie umożliwi zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego na odcinku autostrady A4 w obrębie MOP-u Kaszyce. W skład zespołu wejdą przedstawiciele GDDKiA oraz Policji.