Kolejna pracownia badan opinii społecznej, tym razem Instytut Badań Samorządowych na zlecenie portalu PolitykaLokalna.pl zapytał rzeszowian na kogo oddaliby swój głos w I turze przyspieszonych wyborów na prezydenta miasta. Z sondażu wnika, że Konrad Fijołek może zostać prezydentem Rzeszowa w I turze!
Instytut Badań Samorządowych to marka badawcza, która wyspecjalizowała się w badaniu opinii i poglądów społeczności lokalnych. Badanie zostało zrealizowane w dniach 22-25.04.2021 r., metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny).

Przebadano reprezentatywną próbę N=501 pełnoletnich mieszkańców Rzeszowa. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek (dane wg GUS). Błąd statystyczny w tego typu badaniach może wynieść od 3 do 5 procent.

W badaniu podzielono respondentów na tych, którzy są zdecydowani, aby wziąć udział w wyborach oraz niezdecydowani.Mimo niezdecydowanych Fijołek może wygrać w I turze

W pierwszym pytaniu ankieter IBS zapytał: Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów? Respondenci mieli do wyboru 5 odpowiedzi. Mogli wybrać jednego z 4 kandydatów lub 5 opcję - "nie wiem/ trudno powiedzieć".

Konrad Fijołek, startujący z KWW Konrada Fijołka “Rozwój Rzeszowa 2.0”, uzyskał 47,43 procent poparcia wśród mieszkańców Rzeszowa. Druga w tym sondażu Ewa Leniart (KWW Ewy Leniart Wspólny Dom Rzeszów) może liczyć na zaledwie 13,25 procent głosów. Tuż za nią uplasował się Marcin Warchoł (KWW Marcin Warchoł Tadeusz Ferenc – dla Rzeszowa) z wynikiem 12,41 procent poparcia.

Stawkę zamyka Grzegorz Braun (KWW Grzegorz Braun – Konfederacja), który w sondażu IBS uzyskał 10,03 procent głosów rzeszowian. W badaniu 16,88 procent respondentów odpowiedziało, że nie wie jeszcze na kogo odda swój głos.

Sondaż IBS prezentuje bardzo optymistycznie wyniki dla Konrada Fijołka, kandydata zjednoczonej opozycji. Według naszej wiedzy, uzyskane wyniki mieszczą się w granicy błędu statystycznego (zazwyczaj 3-5 procent). Biorąc pod uwagę respondentów niezdecydowanych może on wygrać już w pierwszej turze!

Mimo wycofania Warchoła, prawica i tak przegra

W drugim pytaniu ankieter IBS pytał respondentów zdecydowanych do pójścia na wybory. Padło zatem to samo pytanie: Na którego z poniższych kandydatów na Prezydenta Rzeszowa odda Pan(i) swój głos w I turze wyborów? jednak już bez opcji "nie wiem/trudno powiedzieć"

Konrad Fijołek, w tym przypadku uzyskałby 57,06 procent poparcia. 15,94 procent rzeszowian poparłoby Ewę Leniart, natomiast 14,93 procent mieszkańców głos oddałoby na Marcina Warchoła. Stawkę zamyka Grzegorz Braun, który mógłby liczyć na 12,07 procent poparcia mieszkańców Rzeszowa.

Gdyby I tura wyborów zakończyła się takim wynikiem, w Rzeszowie nie byłoby potrzeby przeprowadzania II tury i już 13 czerwca Prezydentem Rzeszowa zostałby Konrad Fijołek

Z badania IBS wynika, że Konrad Fiołek cieszy się coraz wyższym poparciem Rzeszowian. Zarówno popierana przez PiS wojewoda Ewa Leniart, jak i popierany przez Tadeusza Ferenca i Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobro, wiceminister Warcin Warchoł w pojedynkę nie mają z nim szans.

Wycofanie się któregoś z nich dałoby jedynie nadzieję na unikniecie kompromitacji przez Zjednoczona Prawice, choć i tak wygranej temu obozowi taki ruch nie przyniesie.