Nowe powołanie kandydatów do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbędzie się w pierwszą sobotę po 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Natomiast przysięga odbędzie się pod koniec maja. Więcej szczegółów znajdziecie w poniższym artykule.

Kto może dołączyć do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej?


Służba WOT jest skierowana do wszystkich zainteresowanych. Jest to dobra opcja, jeśli ktoś chce sprawdzić swoje umiejętności lub zrealizować marzenia i plany związane ze służbą. Zakwalifikowanie się do 3. PBOT to także szansa na rozwój poprzez kursy specjalistyczne i kwalifikacyjne, oferowane podczas szkolenia.

Dlatego każdy, kto chce z nich korzystać jak najbardziej może zgłosić się do najbliższego naboru. Natomiast ci, którym najbliższy termin nie odpowiada, będą mieli także szanse do zapisu podczas kolejnej tury 26 czerwca 2021 roku.

Data, miejsce i szczegóły majowego naboru do 3. PBOT


Najbliższy nabór do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej został zaplanowany tuż po weekendzie majowym, na sobotę 8 maja. Zapisy będą organizowane we wczesnych godzinach porannych (nie ma sprecyzowanej godziny). Komisja zabezpieczająca powołanie w w tym dniu będzie działać w Jarosławiu przy ul. 3-go Maja 67. Zaplanowano, że na szkolenie zostanie przyjętych 79 uczestników.

Każdy z nich, kto nie miał do tej pory nic wspólnego ze służbą wojskową, będzie musiał odbyć 16 dniowe szkolenie. Natomiast osoby, które szkolenie wojskowe mają już za sobą, zobowiązane są wziąć udział w 8-dniowym kursie wyrównawczym. Po zakończeniu nauk odbędzie się uroczysta przysięga, zaplanowana na 23 maja bieżącego roku.

Przebieg szkolenia do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej


Szkolenie odbywać się będzie na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Prowadzone będzie w systemie ciągłym (pełne 16 dni kandydaci muszą spędzić w ośrodku, nie ma możliwości zjazdów i powrotów). Podczas kursu największy nacisk będzie kładziony na naukę:

  • praktycznych umiejętności posługiwania się bronią,

  • zasad zachowania na polu walki,

  • udzielania pierwszej pomocy.

Natomiast Podczas szkolenia taktycznego żołnierze odbędą praktyczne ćwiczenia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Nauka przygotowawcza do przyjęcia będzie obejmować także szkolenie strzeleckie, w tym teoria strzału i nauka prowadzenia ognia do celów. Podczas ostatniego dnia kursu każdy z kandydatów przystąpi do egzaminu końcowego po wyznaczonej pętli taktycznej.

Zakończenie szkolenia - kiedy staniesz się pełnoprawnym "terytorialsem"?


Po zakończonym 16 lub 8 dniowym szkoleniu i zdaniu egzaminu końcowego każdy z nowo powołanych żołnierzy złoży przysięgę wojskową na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Będzie ona miała miejsce się 23 maja w Nowej Dębie. Po przysiędze żołnierze zostaną skierowani odpowiednio do batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.