Marek Bajdak, pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa, skierował do Sądu Rejonowego wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia Gminy Miasto Rzeszów do czasu prawomocnego zakończenia sprawy sądowej o zniesienie służebności przejazdu przy Szkole Podstawowej nr 17.
Wniosek dotyczy toczącej się od wielu miesięcy sprawy przejazdu drogą tuż obok szkoły podstawowej do powstałych za nią bloków. Na przejazd przez teren szkoły, na zasadzie służebności, wyrazili zgodę kilka lat temu miejscy radni. Potem wycofali się z tej decyzji a sprawa w styczniu tego roku trafiła do sądu. Miasto Rzeszów wniosło o zniesienie służebności.

- Postępowanie sądowe się toczy, ale utrudnienia pozostały. Znacznie zwiększył się ruch na ulicy Bulwarowej, co stwarza realne zagrożenie dla uczniów i jest problemem zwłaszcza dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy nie mogą ich bezpiecznie dowieźć do szkoły. Dlatego szukając rozwiązania z prawnikami, po apelach rodziców, podjąłem decyzję o skierowaniu do sądu takiego właśnie wniosku, który mam nadzieję zostanie pozytywnie rozpatrzony przez sąd i przynajmniej czasowo rozwiąże problem - tłumaczy p.o. prezydenta Marek Bajdak.

We wniosku samorząd miasta – jako strona postępowania – prosi o zakaz korzystania z biegnącej tuż przy szkole drogi przez mieszkańców sąsiednich bloków w godzinach od 7.00 do 15.00, wskazując, że zaistniała sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla uczniów, a mieszkańcy powstałych bloków mają inny dojazd do swoich mieszkań - ulicą Lenartowicza.

- Podjęte działanie jest rozwiązaniem tymczasowym, ale zarazem jedynym jakie mogłem w zastanej sytuacji podjąć. Sąd – zgodnie z prawem – ma na podjęcie decyzji kilka dni. Wierzę, że będzie ona korzystna dla miasta i poprawi bezpieczeństwo uczniów tej szkoły w oczekiwaniu na ostateczny wyrok sądu w sprawie zniesienia udzielonej służebności - dodaje p.o. prezydenta Marek Bajdak.

Miasto Rzeszów próbowało porozumieć się z deweloperem w 2020 roku w sprawie czasowego ograniczenia przejazdu obok szkoły, jednak odpowiedź była negatywna. Spółka zaproponowała m.in. zamontowanie progów zwalniających. Stąd decyzja p.o. prezydenta Marka Bajdaka o wystąpienie z wnioskiem do sądu o wprowadzenie takiego zakazu do czasu rozstrzygnięcia sprawy o zniesienie służebności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.