Pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak oraz burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj podpisali dokumenty dotyczące rozliczeń majątkowych. Dotyczy ono terenów gminy Głogów Młp., które zostały przyłączone do Rzeszowa.
Podpisanie wspólnej umowy to finał trwających od początku kwietnia rozmów. Umowy regulują między innymi kwestie dotyczące gruntów, budynków szkoły, hali sportowej oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Sieci kanalizacyjne i wodociągowe na terenie Pogwizdowa i Miłocina

Pierwsze podpisane porozumienie dotyczy infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej na terenie Pogwizdowa Nowego i Miłocina, która przejdzie na własność rzeszowskiego MPWiK. To porozumienie podpisali też prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji - Marek Ustrobiński i Andrzej Sawicki, prezes EKOGŁOG.

Zgodnie z porozumieniem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odkupi od gminy Głogów Małopolski sieci wodociągowe i kanalizacyjne oraz niezbędną infrastrukturę towarzyszącą, które znajdują się na terenie osiedli Miłocin i Podgwizdów Nowy. Jest to ok. 24,5 kilometrów sieci kanalizacyjnej oraz prawie 18 kilometrów sieci wodociągowej. Za odkupienie wodociągów i kanalizacji wraz z infrastrukturą MPWiK zapłaci około 430 tysięcy złotych.

Wszystkie urządzenia mają być przekazane spółce do 31 maja tego roku, co oznacza, że już od 1 czerwca rzeszowski MPWiK stanie się ich właścicielem i formalnie będzie obsługiwał mieszkańców Pogwizdowa Nowego i Miłocina. Jednak do czasu połączenia przejętych przez MPWiK sieci wodociągowych z gminy Głogów Młp. z miejskim systemem wodociągowym –wodę mieszkańcom będzie dostarczała spółka EKOGŁOG, a MPWiK będzie za to płacił.

To nie koniec formalności, jakie muszą zostać spełnione w kwestii wodociągów i kanalizacji. Ważne jest połączenie infrastruktury kanalizacyjnej z tą, która jest obecnie w Rzeszowie.

- Jeżeli chodzi o infrastrukturę kanalizacyjną to również trzeba ją spiąć z miejską. Planujemy to zrobić najpóźniej do czerwca przyszłego roku. A do tego czasu ścieki będzie również odbierała od mieszkańców głogowska spółka. Za obie te usługi w tym czasie będziemy płacić - mówił Marek Ustraobiński, prezes MPWIK Rzeszów.

Obie gminy ustaliły także wszystkie szczegóły dotyczące swobodnego dostępu służb MPWiK do infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. Ma to ułatwić wykonywanie niezbędnych prac związanych z obsługą instalacji oraz jej rozbudową.

Zaraz po zawarciu porozumienia, MPWiK przy udziale EKOGŁOG, przystąpi do odczytu wodomierzy mieszkańców osiedli Miłocin i Pogwizdów Nowy. Zacznie się również montaż nowych. Zorganizowana zostanie także akcja przepisywania umów, które mieszkańcy dotychczas podpisywali ze spółką EKOGŁOG. Nowe umowy można będzie podpisywać w punktach, w których mieszkańcy załatwiali formalności po przyłączeniu obu sołectw do Rzeszowa. W Miłocinie będzie to Dom Ludowy przy ulicy Myśliwskiej 26, a w Pogwizdowie Nowym siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Pogwizdowskiej 85.

Szkoła i hala sportowa na przyłączonych do Rzeszowa terenach

Kolejne porozumienie finalizuje kwestie dotyczące szkoły oraz hali sportowej w Pogwizdowie Nowym. Gmina Głogów Młp. przekazuje oba obiekty oraz działkę, na której się one znajdują, na rzecz miasta. W zamian samorząd Rzeszowa udzieli gminie Głogów Młp. pomocy finansowej w wysokości 2,4 mln złotych na spłatę zadłużenia związanego z budową hali sportowej.

Rzeszów kupi także od Głogowa Młp. za 328 tys. wyposażenie szkoły – chodzi o nowe rzeczy, niedawno nabyte przez gminę Głogów Młp., przede wszystkim sprzęt komputerowy. Natomiast za okres od stycznia do maja, czyli do podpisania aktu notarialnego, miasto zapłaci gminie Głogów Młp. niewielki czynsz w ramach dzierżawy tego budynku. Oba obiekty (szkoła i hala sportowa) zostaną przekazane gminie Rzeszów aktem notarialnym do końca maja.

Co stanie się z działkami w Pogwizdowie Nowym?

Pełniący obowiązki prezydenta Marek Bajdak oraz burmistrz Głogowa Paweł Baj podpisali także porozumienie dotyczące nieodpłatnego przekazania na rzecz Rzeszowa działek położonych w Pogwizdowie. Dotyczy to terenów, które do tej pory były własnością gminy Głogów Małopolski i były w jej użytkowaniu wieczystym.

Działki, których gmina Głogów Młp. jest właścicielem (łącznie ponad 5 hektarów) zostaną przekazane aktem notarialnym niezwłocznie po podpisaniu porozumienia. A te, które są we władaniu gminy Głogów Młp. (łącznie 2,5 hektara), trafią do samorządu miasta tuż po uregulowaniu prawa własności.

Sołectwo Pogwizdów Nowy zostało przyłączone do Rzeszowa w 2021 roku, a Miłocin dwa lata wcześniej - w 2019 roku.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.