Sąd Rejonowy w Rzeszowie przedstawił zarzuty 5 podejrzanym o wyłudzenia dotacji unijnych w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Działali w różnych rejonach Polski w tym także na Podkarpaciu.

Podkarpackie Śledztwo i zatrzymania na terenie całej Polski


W ubiegłym tygodniu, funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zatrzymali na terenie woj. wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego czterech mężczyzn i jedną kobietę. Są to przedsiębiorcy z branży handlowej. Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. Policjanci podczas przeszukania w miejscach zamieszkania, zabezpieczyli także mienie na poczet przyszłych kar.

Działalność grupy przestępczej-jak wyłudzali środki unijne?


Według policyjnych ustaleń, , podejrzani, w okresie od stycznia 2017 r. do lipca 2018 r. poprzez przedłożenie nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów, doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1 254 000 złotych. Oszukali w ten sposób Warmińsko-Mazurską Agencję Rozwoju Regionalnego w Olsztynie. Oszuści usiłowali w ten sposób wyłudzić również fundusze w kwocie blisko 850 tys. złotych na szkodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Tragiczne konsekwencje dla milionowych oszustów


Łącznie Sąd rejonowy w Rzeszowie przedstawił zarzuty 5 osobom. Z czego poszczególni członkowie grupy przestępczej będą odpowiadać za różne przestępstwa dokonane podczas oszustw. 45-letni mieszkaniec Wielkopolski oraz 33-latek z województwa zachodniopomorskiego usłyszeli zarzuty wyłudzenia oraz usiłowania wyłudzenia środków pochodzących z funduszy europejskich na kwotę sięgającą 2,1 mln złotych.

Natomiast dwaj pozostali mężczyźni w wieku 43 i 35 lat oraz 42-letnia kobieta (wszyscy to mieszkańcy województwa wielkopolskiego) będą odpowiadać za fałszerstwo intelektualne przy wystawianiu faktur VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wystawiali poświadczające nieprawdę dokumenty potwierdzające obrót specjalistycznymi urządzeniami do produkcji elementów linii technologicznych, które miały być dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie, wobec dwóch podejrzanych ( 45 i 33-latka) zastosował zabezpieczenie w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Ma to pomoc w prowadzeniu dalszych czynności wyjaśniających. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast troje pozostałych członków grupy, zostało objętych policyjnym dozorem i zakazem opuszczania kraju.