Stojący w Parku Papieskim pomnik św. Jana Pawła II został uroczyście odsłonięty i poświęcony 2 czerwca 2021 r., czyli dokładnie w 30. rocznicę papieskiej wizyty w Rzeszowie.
W wydarzeniu wzięli udział duchowni, przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, lokalnych instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta. Uroczystość poprzedziła msza święta w rzeszowskiej katedrze.

Podczas uroczystości pełniący funkcję prezydenta Rzeszowa Marek Bajdak powiedział, że wszyscy dostrzegają i doceniają z perspektywy tych trzydziestu lat epokowe dla miasta znaczenie papieskiej wizyty, w następstwie której w 1992 roku Rzeszów stał się stolicą nowo utworzonej diecezji rzeszowskiej.

- Ulokowany w Parku Papieskim pomnik to także wyraz naszej wdzięczności za Wielki Pontyfikat i papieskie nauczanie, do którego warto i trzeba się odwoływać w życiu osobistym i społecznym - powiedział Marek Bajdak.

Obecna na uroczystości wojewoda Ewa Leniart dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie pomnika: - To będzie taki materialny ślad w naszej pamięci. Dziękuję wszystkim, którzy tę inicjatywę podjęli i doprowadzili do końca - powiedziała wojewoda.

Były prezydent Rzeszowa, Mieczysław Janowski, który uczestniczył w przygotowaniach do wizyty papieża w Rzeszowie oraz witał Jana Pawła na lotnisku w Jasionce, tak wspominał ten moment:

- Powiedziałem wtedy: „Witamy cię w mieście, które od stuleci nosi krzyż w swoim herbie” Ojciec Święty odpowiedział krótko - „Pozdrawiam też Rzeszów”. Ale jego słowa zapisały się w naszej pamięci - wspominał Mieczysław Janowski, dodając, aby ta rocznica papieskiej wizyty była wspólną radością mieszkańców Rzeszowa.

Biskup Kazimierz Górny mówił z kolei o ważnej inicjatywie, jaką było utworzenie Parku Papieskiego, dziękując za to byłemu prezydentowi Tadeuszowi Ferencowi.

- Bardzo się cieszę, że Rzeszów upamiętnił pobyt papieża i to historyczne wydarzenie wspaniałym parkiem i pomnikiem. Parkiem, który przez pokolenia będzie radował dzieci, młodzież i dorosłych jako teren rekreacji, ale i kontemplacji i religijnej modlitwy - mówił biskup Kazimierz Górny

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie biskup Kazimierz Górny i Tadeusz Ferenc, zaś poświęcenia dokonał ordynariusz rzeszowski, biskup Jan Wątroba. W uroczystości uczestniczyli także biskup Edward Białogłowski oraz arcybiskup Edward Nowak. Po poświęceniu uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i odśpiewali wspólnie między innymi ulubioną pieśń papieża – Barkę.

Inicjatorem budowy pomnika było Rzeszowskie Stowarzyszenie Dziedzictwa Jana Pawła II „Lumen et Spes”, które otrzymało wsparcie samorządu Rzeszowa. Pomnik Jana Pawła II stoi w centralnym punkcie Parku Papieskiego, który powstał w miejscu, gdzie papież w czerwcu 1991 spotkał się z wiernymi. Pomnik to projekt rzeźbiarza Eliasza Dyrow.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.