Nawet do 25 lat więzienia grozi 18-letniemu Mateuszowi M. W lipcu 2019 roku próbował zabić on małżeństwo spod łańcuckiej Kosiny.
Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie w dniu 17 czerwca 2021 roku skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko 18 letniemu mieszkańcowi pow. łańcuckiego, Mateuszowi M. którego oskarżono o to, że w dniu 28 lipca 2019 roku w miejscowości K. woj. podkarpackiego działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa Krzysztofa F. i Joanny P. zadawał im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej oraz brzucha.

Obrażenia te spowodowały u pary wielonarządowe obrażenia, w tym liczne rany kłute, co spowodowało u nich ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu zgodnie.

Z uwagi na fakt, iż Mateusz M. w chwili popełniania zarzucanych mu czynów miał 16 lat, początkowo w tej sprawie Sąd Rejonowy Wydział III Rodzinny i Nieletnich w Łańcucie wszczął postępowanie wobec nieletniego Mateusza M.

Oskarżony przesłuchany był w charakterze podejrzanego, ale nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, które korespondują z zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym.

Na potrzeby niniejszego postępowania nieletniego Mateusza M. poddano badaniu sądowo-psychiatrycznemu przez biegłych psychiatrów i psychologa. Według biegłych Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym ani stosowania innych środków leczniczych. W ocenie biegłych oskarżony w czasie czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Ponadto zarówno stopień rozwoju oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste w dniu popełniania czynu zabronionego przemawiają za odpowiedzialnością na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Według biegłych stan zdrowia psychicznego Mateusza M. pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny.

Sprawcy za popełnienie zarzucanych mu czynów grozi kara do 25 lal pozbawienia wolności.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.