Do próby przemytu nietypowego produktu doszło na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce. Jeden z kierowców chciał przewieźć skórę niedźwiedzia brunatnego, chronionego Konwencją Waszyngtońską CITES.

Przyłapany na gorącym uczynku-przewoził trofeum z chronionego gatunku


Do zatrzymania doszło podczas kontroli na przejściu granicznym w Medyce. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podjęli się kontroli jeden z samochodów wjeżdżających do Polski z Ukrainy. Natrafili tam na nietypowy bagaż należący do 30- letniego kierowcy pojazdu.

Znajdowała się w nim skóra niedźwiedzia brunatnego, objętego ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Podróżny nie zgłosił towaru do odprawy. Nie posiadał także odpowiednich dokumentów, na podstawie których mógłby go legalnie przewieźć przez granicę.

Próba przemytu skóry chronionego niedźwiedzia
Próba przemytu skóry chronionego niedźwiedzia na Podkarpacie


Warunki przewożenia wyrobów i przedmiotów ze zwierząt


W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania. W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów.

Przepisy jasno określają warunki przewożenia produktów i przedmiotów wykonanych ze zwierząt. Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. Nielegalny przewóz okazów to przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.