O Polsce i jej miejscu w Unii Europejskiej mówili działacze podkarpackich oddziałów Młodych Razem oraz Młodej Lewicy, czyli młodzieżówek partii wchodzących w skład parlamentarnej Lewicy. Konferencję przerwała przechodząca przez Rynek kobieta.
Konferencja była odpowiedzią młodzieżowych aktywistów na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lipca bieżącego roku. Trybunał orzekł, iż jeden z kluczowych organów unijnego systemu sądownictwa – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – nie ma kompetencji ingerowania w polski system prawny, a zatem jego wyroki nie są dla polskiego rządu wiążące. W przestrzeni publicznej mówi się, iż polski trybunał orzekał o „wyższości polskiej konstytucji nad prawem unijnym”.

- Ubiegłotygodniowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznajemy za bardzo niebezpieczny jako ludzie młodzi, ponieważ uważamy, że to początek drogi na zewnątrz Europy, na zewnątrz Unii Europejskiej. – Stwierdził Paweł Szczygłowski, Koordynator Regionalny Młodej Lewicy.
Paweł Szczygłowski
Paweł Szczygłowski

Młodzi działacze ocenili, iż wyrok ten wypycha Polskę poza ramy systemu prawnego Unii Europejskiej.

Działania TSUE niezgodne z polską Konstytucją?

Aktywiści zwrócili uwagę, że Konstytucja jest w Polsce najwyższym aktem prawnym, jednakże nie oznacza to braku zobowiązania do przestrzegania prawa międzynarodowego.

- Ratyfikowana umowa międzynarodowa, po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, stanowi cześć krajowego porządku prawnego. – cytując art. 91 Konstytucji mówiła Emma Schlappi, Koordynatorka Wojewódzka Młodych Razem

Nasza konstytucja stanowi, że wszystkie przepisy wynikające z prawa międzynarodowego i traktatowego mają mieć odzwierciedlenie w naszym systemie prawnym. – twierdzi działaczka.

Polityka zagraniczna w wykonaniu Prawa i Sprawiedliwości.

Oliwia Karaś, Wicekoordynatorka Młodej Lewicy, poruszyła temat utraty przez Polskę kolejnych sojuszników i osłabienia pozycji naszego kraju na arenie europejskiej, czego dowodem ma być zaskarżenie działań polskiego rządu przez Czechów do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Oliwia Karaś
Oliwia Karaś

- Nie mogę powiedzieć, że zostajemy osamotnieni w Europie, bo my z tej Europy praktycznie zostajemy wyrzuceni. Świadczy o tym utrata naszych partnerów, jeden po drugim. Przykładem tego jest pozew Czechów w naszą stronę, pomimo wspólnej przynależności do Grupy Wyszehradzkiej! – grzmiała młoda polityczka. - Jesteśmy młodymi osobami, które w większości zostały wychowane już w Unii Europejskiej. Taką rzeczywistość pamiętamy i zdecydowanie w takiej rzeczywistości chcemy żyć.

„Unia Europejska to nasza przyszłość.” – przerwana konferencja.

Niemałą część konferencji działacze poświęcili na przybliżanie korzyści wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

- Członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest jednym z największych sukcesów, który doprowadził do wzrostu gospodarczego i rozwoju Polski. Nie możemy dziś sobie pozwolić na utratę funduszy unijnych, nie w trakcie coraz szybciej postępujących zmian klimatycznych i nie w trakcie wychodzenia z kryzysu pandemicznego. – Mówił Jakub Skiba z Młodej Lewicy.
Jakub Skiba
Jakub Skiba

Jakub przywołał także słowa Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która w odpowiedzi do pikietujących przy jej wiecu rzuciła słowa „Tu jest Polska, a nie Unia!”. Słowa te ocenił jako przerażające, gdyż, jak wskazał, według badań CBOS-u, aż 90% Polaków zadowolonych jest z naszej przynależności do unii.

- Kilkadziesiąt miliardów złotych z dotacji. Tyle pieniędzy chce nam odebrać Prawo i Sprawiedliwość przez swoje ostatnie działania, pogarszające nasze stosunki z Unią Europejską. Czy ich fałszywe dbanie o autonomię Polski jest tego warte? - Zaznaczał Kamil Dul z Młodych Razem. - Zyski z przynależenia do Unii widzimy wszędzie: w rozbudowie infrastruktury, rozwoju transportu, budowie i remontach boisk, szkół, bibliotek i innych ważnych społecznie budynków.
Kamil Dul
Kamil Dul

Konferencja młodzieży została jednak zakłócona przez starszą kobietę, która zarzucała Unii Europejskiej działania ograniczające naszą wolność. Nie potrafiła jednak odpowiedzieć na pytania młodzieży, w jaki konkretnie sposób nasza wolność jest nam odbierana.

Kobieta ograniczyła się do ogólników i oceny Unii Europejskiej jako totalitaryzmu gorszego od ZSRR.
- Tym co pani mówi, krzywdzi pani ofiary reżimu komunistycznego – upomniała awanturniczkę Emma Schlappi.

- Unia Europejska jest dla nasz przyszłością i nie chcielibyśmy żyć poza nią – odpowiadał zaś Paweł Szczygłowski.

Kobieta dała za wygraną i po chwili oddaliła się, umożliwiając kontynuowanie konferencji.

„Tydzień dla Europy” z piknikiem odpowiedzią młodzieży

W trakcie konferencji działacze poinformowali o podjętej wspólnie inicjatywie, którą nazwali „Tygodniem dla Europy”. Jest to akcja, która w głównej mierze przeprowadzona zostanie
w mediach społecznościowych.- Zachęcamy Państwa do zaglądania na Social Media Młodych Razem i Młodej Lewicy. Na Facebooku Młodej Lewicy będziemy pokazywać codziennie w każdym poście zalety przynależności do Unii Europejskiej, a na Facebooku Młodych Razem zostaną przedstawione inwestycje unijne oraz finansowe korzyści z naszego członkostwa – mówiła Oliwia Karaś.

Kulminacyjnym punktem „Tygodnia dla Europy” będzie niedzielny piknik europejski na bulwarach.

- Nie bez powodu przyszliśmy ubrani na czarno, jest to symbol żalu do tego jak Polska na przestrzeni ostatnich lat osłabła w Europie. Z trójkąta Wajmarskiego, z lidera grupy Wyszehradzkiej spadliśmy dokąd? Do podrzędnego gracza który nie ma wiele do powiedzenia. Dlatego naszą odpowiedzią na to jest "Tydzień dla Europy" zwieńczony "Piknikiem dla Europy", który odbędzie się 25 lipca o godzinie 16 na Rzeszowskich Bulwarach – zdradził Kacper Kowalski z Młodych Razem.
Kacper Kowalski
Kacper Kowalski

Wydarzenie można śledzić klikając TUTAJ

Działacze wystosowali zaproszenie na piknik do Prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. Zachęcili także do śledzenia ich stron na Facebooku, aby nie przegapić dodatkowych szczegółów organizowanego przez nich wydarzenia.


Zobacz live z konferencji:

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.