Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego wydał informację o wszystkich zaplanowanych budowach i remontach na naszych wojewódzkich ulicach. Dotyczy to prac, które będą prowadzone w okresie wakacyjnym.

Dlaczego jest tyle prac budowlanych na ulicach w naszym województwie?


Wytłumaczył to m.in. marszałek Władysław Ortyl. Twierdzi on, że nienależny poprzestawać na rozwoju urbanistycznym Podkarpacia. Nowoczesna infrastruktura drogowa ma wpływać na komfort życia mieszkańców województwa. Objaśnił to słowami:

- Jako Zarząd Województwa Podkarpackiego uważamy, że dalszy rozwój Podkarpacia w bardzo dużej mierze zależy od dobrych połączeń drogowych. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy naszego regionu mogli szybko, bezpiecznie i komfortowo przemieszczać się między naszymi miastami i mniejszymi miejscowościami. Dlatego ruszyliśmy z nowymi inwestycjami, które mają usprawnić ruch na drogach wojewódzkich. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że każdy taki remont wiąże się z utrudnieniami w ruchu, ale z całą pewnością jest to jedyna metoda, abyśmy wszyscy mogli jeździć po odnowionych i bezpiecznych drogach.

Wszystkie planowane prace wakacyjne na podkarpackich drogach


Jedną z ważniejszych drogowych inwestycji w regionie jest trwająca przebudowa drogi wojewódzkiej 867 pomiędzy Lubaczowem a Basznią Dolną. W ramach modernizacji droga zostanie poszerzona do szerokości 6 metrów, oprócz tego powstaną nowe chodniki, a istniejące zostaną przebudowane. Wybudowane zostaną też nowe ścieżki rowerowe, a także zjazdy, zatoczki autobusowe oraz oświetlenie. W ramach zadania zaprojektowano aż 16 skrzyżowań z drogami publicznymi. Dzięki tej inwestycji zwiększy się dostępność komunikacyjna między przejściami granicznymi w Budomierzu i Hrebennem oraz usprawni się ruch pomiędzy województwami podkarpackim i lubelskim.

Ruszyły też prace remontowe na drodze wojewódzkiej 865 Jarosław - Bełżec na sześciokilometrowym odcinku od Zapałowa do Oleszyc. Modernizacja drogi polega głównie na wzmocnieniu konstrukcji i poszerzeniu jezdni oraz rozbudowie istniejących skrzyżowań z drogami powiatowymi i publicznymi. Finalnie przebudowane zostaną również pobocza, zatoki autobusowe, chodniki i zjazdy. W wyniku modernizacji zostaną podniesione parametry techniczne drogi do klasy G.

W trakcie modernizacji jest już droga wojewódzka 894 Hoczew-Czarna na odcinku Hoczew-Polańczyk. To jedna z najczęściej użytkowanych przez turystów bieszczadzkich tras. Oprócz tej inwestycji realizowana jest też już modernizacja mostu przez rzekę San w ciągu drogi wojewódzkiej 893 Lesko - Cisna w miejscowości Huzele. Ma tam zostać przywrócona nośność do 30 ton.

Kolejnym modernizowanym w regionie obiektem jest most przez potok Żukra, w miejscowości Jabłonki, w ciągu drogi wojewódzkiej 893 Lesko – Cisna.W ramach tej inwestycji wykonane są naprawy powierzchniowe poszczególnych elementów mostu oraz montowane nowe elementy wyposażenia.

Również w Jabłonkach, na drodze wojewódzkiej 893 już niebawem ruszy budowa kolejnego mostu współfinansowana przez Lasy Państwowe. Obiekt będzie miał parametry dostosowane do obowiązujących przepisów oraz nośność odpowiadającą klasie „I” – obecnie najwyższej dopuszczonej na drogach publicznych, ponadto wyposażony będzie we wszystkie wymagane elementy poprawiające bezpieczeństwo użytkowników ruchu.

Poza tym trwają również roboty budowlane na drodze wojewódzkiej 835 pomiędzy Przeworskiem a Urzejowicami. W ramach tej inwestycji powstanie również nowy odcinek drogi prowadzący z Przeworska do miejscowości Gwizdaj. Efektem inwestycji będzie usprawnienie połączenia między sąsiednimi powiatami - rzeszowskim i biłgorajskim oraz zmniejszenie natężenia ruchu w Przeworsku.

Na koniec należy wspomnieć także o modernizacji siedmiokilometrowego odcinka drogi z Pielgrzymki do Nowego Żmigrodu na drodze wojewódzkiej nr 993, to kolejna ważna inwestycja drogowa samorządu województwa. Wraz z modernizowaną drogą remontowane są skrzyżowania, pobocza, zjazdy, chodniki, przystanki i zatoki autobusowe.