W rzeszowskim Sądzie Okręgowym ruszył proces 18-letniego Mateusza M. Mężczyzna jest oskarżony o próbę zabójstwa małżenstwa pod Łańcutem.
Przypomnijmy, pod koniec czerwca Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie skierowała do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, akt oskarżenia przeciwko 18 letniemu mieszkańcowi pow. łańcuckiego, Mateuszowi M. którego oskarżono o to, że w dniu 28 lipca 2019 roku w miejscowości K. woj. podkarpackiego działając w bezpośrednim zamiarze dokonania zabójstwa Krzysztofa F. i Joanny P. zadawał im uderzenia nożem w okolice klatki piersiowej oraz brzucha.

Obrażenia te spowodowały u pary wielonarządowe obrażenia, w tym liczne rany kłute, co spowodowało u nich ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej ich życiu zgodnie.

Na potrzeby niniejszego postępowania nieletniego Mateusza M. poddano badaniu sądowo-psychiatrycznemu przez biegłych psychiatrów i psychologa. Według biegłych Mateusz M. nie wymaga leczenia w szpitalu psychiatrycznym ani stosowania innych środków leczniczych. W ocenie biegłych oskarżony w czasie czynu miał zachowaną zdolność rozpoznawania jego znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem.

Ponadto zarówno stopień rozwoju oskarżonego, jego właściwości i warunki osobiste w dniu popełniania czynu zabronionego przemawiają za odpowiedzialnością na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Według biegłych stan zdrowia psychicznego Mateusza M. pozwala mu na udział w czynnościach procesowych oraz prowadzenie obrony w sposób samodzielny i rozsądny.

Ruszył proces 18-letniego Mateusza M.

Z kolei w tym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie ruszył proces 18-letniego Mateusza M. Z uwagi na jego wiek proces będzie miał charakter niejawny

Mateuszowi M. za popełniony czyn grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na fakt, iż mężczyzna w chwili popełnienia czynu był niepełnoletni, wykluczone jest skazanie go na dożywocie.