Na pamiątkę rozpoczęcia "Akcji Burza", która miała miejsce 26 lipca 1944 r., w podrzeszowskiej Boguchwale ogłoszono święto 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Z tej okazji minister obrony narodowej wręczył dowódcy podkarpackich „terytorialsów” Chorągiew Wojska Polskiego. Chorągiew jest znakiem jednostki wojskowej oraz symbolem sławy wojennej, tradycji, wierności, honoru i męstwa.
3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej to największa brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Służy w niej ponad 3,5 tys. żołnierzy. Bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone są w pięciu powiatach: rzeszowskim, niżańskim, dębickim, jarosławskim i sanockim. 3PBOT do końca 2021 r. sformuje także 36. Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu, na bazie którego powstanie 20. Przemyska Brygada OT.

Mariusz Błaszczak w sobotę w Boguchwale wziął udział w obchodach święta 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, wręczył dowódcy brygady Chorągiew Wojska Polskiego. - To bardzo ważna chwila w życiu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział. Odwiedził również towarzyszący uroczystości piknik wojskowy "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

- Chciałbym podkreślić moje podziękowania dla żołnierzy za służbę. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, że żołnierze WOT są zawsze gotowi, że są zawsze blisko, i to zarówno w czasie epidemii, kiedy na ochotnika zgłaszali się żeby pomagać potrzebującym, żeby służyć w szpitalach. Jak i w czasie powodzi, podtopień, też wtedy, kiedy należało usuwać skutki klęsk żywiołowych. Żołnierze WOT-u byli na miejscu, zawsze nieśli pomoc potrzebującym- podkreślił minister.

Uroczystości towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. To część kampanii rekrutacyjno-promocyjnej zachęcającej do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego prowadzonej od 2018 roku pod patronatem Mariusza Błaszczaka – Ministra Obrony Narodowej.

W trakcie pikniku można było zobaczyć sprzęt i wyposażenie wojskowe, sprzęt OSP KSRG Boguchwała oraz występ orkiestry wojskowej. Nie zabrakło wojskowej grochówki, były też atrakcje dla najmłodszych.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.