Jagiellońska ma zostać przekształcona w strefę przyjazną pieszym. Zmiany mają być wprowadzone na próbę, do końca sierpnia br. Kompromisowe rozwiązanie próbował wypracować prezydent Fijołek, który w poniedziałek spotkał się z mieszkańcami i ajentami ul. Jagiellońskiej.
Prezydent Konrad Fijołek chce w Rzeszowie powiększać strefę przyjazną pieszym. Dlatego spotkał się z mieszkańcami ul. Jagiellońskiej, a także z działającymi przy tej ulicy przedsiębiorcami, aby porozmawiać o swojej propozycji wyłączenia z ruchu odcinka tej ulicy od skrzyżowania z ul. 3 Maja do rejonu skrzyżowania z ul. Zygmuntowską.

- Dziękuję za bardzo rzeczową dyskusję w sprawie rozwiązań, które można zastosować na tej ulicy czyniąc ją przyjaźniejszą. Dziękuję za mnóstwo propozycji, które zgłosiliście. - dziękował za spotkanie prezydent.

Wśród nich było m.in. wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Zygmuntowskiej (odcinek od Domaru w kierunku siedziby Kurii Rzeszowskiej), dzięki czemu można byłoby wygospodarować dodatkowe miejsca postojowe dla mieszkających przy Jagiellońskiej i w konsekwencji ograniczyć ruch na tej ulicy.

Inną z propozycji jest wyłączenie z ruchu jednego pasa ulicy Jagiellońskiej, dzięki czemu mogłaby tam powstać część piesza z kawiarnianymi ogródkami, ławkami z zielenią. Byłaby to strefa spacerowa, drugi pas ulicy miałaby z kolei pełnić funkcję komunikacyjną.

Propozycji było dużo więcej. - Każda z nich zostanie teraz przeanalizowana. Miejskie służby w oparciu o Wasze propozycje przygotują projekty zmian, które będzie można wprowadzić na ul. Jagiellońskiej - mówił Konrad Fijołek.

Projekty mają być zaprezentowane podczas spotkania, które odbędzie się w Urban Lab przy ul. 3 Maja. Kolejne pomysły można zgłaszać również do Urban Lab.

- Tam wybierzemy najlepsze rozwiązanie, które zostanie wprowadzone w życie - podkreślił prezydent Rzeszowa. Termin konsultacji ma być podany niebawem. Prezydent chce wprowadzić nowe rozwiązanie już 10 sierpnia.

Zobacz relacje na żywo z tego spotkania: